Oprócz chorób typowych dla wieku starczego seniorzy mogą również cierpieć na inne powszechne schorzenia. Jedną z nich jest alergia – dolegliwość szczególnie niebezpieczna i uciążliwa dla tej grupy wiekowej. Opiekun osoby starszej powinien umieć rozpoznać objawy alergii oraz znać czynniki wywołujące reakcję autoimmunologiczną u swojego podopiecznego. Przeczytaj, o czym należy pamiętać podczas opieki i na co zwracać szczególną uwagę.
Spis treści
- Senior ma nietypowe, utrzymujące się objawy? To może być alergia!
- Co charakteryzuje alergię u osoby starszej?
- Jak opiekun osoby starszej może pomóc seniorowi w walce z alergią?
- Najważniejsze: skuteczne izolowanie seniora od alergenu
- Opieka nad seniorem w Help Care
Senior ma nietypowe, utrzymujące się objawy? To może być alergia!
Podejmując się opieki nad osobami starszymi, kluczowa jest baczna obserwacja podopiecznych pod kątem ich zdrowia oraz samopoczucia. Jest to szczególnie ważne za granicą, np. w Niemczech czy Holandii, gdy język stanowi podstawową barierę w relacji z seniorem.
Chociaż ostateczna diagnoza należy do lekarza, opiekunka może zwrócić uwagę na wystąpienie niecodziennych objawów. Tak jest w przypadku chorób alergicznych, których szybkie rozpoznanie to pierwszy krok do poprawy jakości życia seniora.
Alergię najczęściej kojarzy się z osobami młodymi. Badania wykazują, że odsetek seniorów cierpiących na tę dolegliwość, wynosi zaledwie 5-10%. Mimo to, wraz ze wzrostem liczby alergików na świecie, szacuje się, że w najbliższych latach będzie coraz więcej chorych wśród osób powyżej 65. roku życia.
Za główną przyczynę wystąpienia alergii już w podeszłym wieku wskazuje się ogólne osłabienie układu odpornościowego.
Co charakteryzuje alergię u osoby starszej?
Rozwój alergii u seniorów ma związek nie tylko z procesami starzenia. Wpływają również na to czynniki środowiskowe, takie jak częste infekcje czy przyjmowanie leków. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia mechanizmu autoimmunologicznego.
Do najczęstszych dolegliwości należą tu przede wszystkim alergie dotyczące układu oddechowego objawiające się nieżytem nosa lub astmą oskrzelową. Warto mieć tu na uwadze moment pojawienia się symptomów, które niekiedy są mylone ze zwykłym przeziębieniem.
Rzadsze, choć bardziej niebezpieczne są z kolei alergie pokarmowe. To rodzaj schorzenia, który zwykle występuje przez całe życie, choć może rozwinąć się również w zaawansowanym wieku.
Do ogólnych objawów alergicznych, które powinny wzbudzić niepokój u opiekuna, należą:
- katar;
- kaszel;
- zapalenie spojówek;
- łzawienie;
- duszności;
- świąd;
- wysypka;
- podrażnienia skóry.
Jak opiekun osoby starszej może pomóc seniorowi w walce z alergią?
W pracy opiekunki do osób starszych na samym początku współpracy należy zdobyć wszelkie informacje o zdrowiu podopiecznego. Najczęściej przekazuje je agencja lub rodzina. Jeśli wiesz, że senior jest alergikiem, Twoje zadanie jest znacznie ułatwione, ponieważ wystarczy wówczas unikać alergenów powodujących uczulenie.
Inaczej jest w sytuacji, gdy choroba nie została jeszcze zdiagnozowana, a u podopiecznego wystąpiły niepokojące objawy. Pamiętaj, aby nie ignorować nawet błahych symptomów i nie przypisywać ich starzeniu się. Zwracaj również uwagę, czy reakcja zdrowotna jest zbieżna ze stosowaniem nowych leków lub zjedzeniem danego składnika w jadłospisie. Wszelkie obserwacje przekazuj lekarzowi.
Najważniejsze: skuteczne izolowanie seniora od alergenu
Bez wątpienia najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie niepożądanych reakcji alergicznych jest unikanie alergenów. W opiece nad osobami starszymi do opiekuna często należy przygotowywanie posiłków. Masz wtedy pełną kontrolę nad tym, co je Twój podopieczny i łatwo w ten sposób wyeliminować niepożądane produkty.
Nieco trudniej jest unikać alergenów w przypadku uczulenia na pyłki. Jednak nawet wtedy można ograniczyć ekspozycję seniora na ten niechciany czynnik. Warto zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin, aby nie zaniedbywać spacerów na świeżym powietrzu. Dobrą porą na aktywność jest jesień oraz okres po deszczu. Można dodatkowo poprosić rodzinę o wyposażenie mieszkania w oczyszczacz powietrza.
Opieka nad seniorem w Help Care
Decydując się na pracę w opiece bądź gotowa na niecodzienne sytuacje związane ze zdrowiem podopiecznego. Chociaż część dolegliwości można przypisać do wieku, zdarzają się również takie schorzenia, jak popularna alergia. Interesuje Cię ten rodzaj zatrudnienia? W naszej agencji Help Care znajdziesz oferty pracy w opiece w Luksemburgu oraz w Niemczech – od zaraz i bez przedłużającej się rekrutacji! Sprawdź, jakie warunki możemy Ci zaproponować.