Borelioza: jak się przed nią chronić? Jak ją rozpoznać?

04-08-2023
Komentarze

para seniorów
Dla osób opiekujących się seniorami, zdrowie podopiecznych jest zawsze priorytetem. Borelioza, czyli choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, może być jednym z zagrożeń, o których lepiej wiedzieć, szczególnie jeśli opiekujesz się mobilnym seniorem i wychodzisz z nim na spacery. W tym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące ochrony przed boreliozą oraz rozpoznawania.

1. Ochrona przed kleszczami

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech często w dużej mierze polega na dotrzymywaniu towarzystwa seniorowi. Jeśli osoba starsza jest mobilna, warto zachęcać ją do aktywności na miarę jej możliwości, świetną formą organizacji wolnego czasu są spacery. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie, żeby zmniejszyć ryzyko złapania kleszcza do minimum:

  • Unikaj wysokich traw i stosów liści w lesie i na łąkach. Spaceruj po wyznaczonych ścieżkach.
  • Zadbaj, żeby senior miał długie spodnie i rękawy oraz obuwie, które dobrze zabezpiecza stopy.
  • W okolicach, gdzie jest szczególnie dużo kleszczy, można zastosować na skórę i ubranie repelenty zawierające DEET.
  • Po powrocie do domu i podczas czynności higienicznych sprawdź ciało seniora pod kątem kleszczy.

2. Rozpoznawanie pierwszych objawów

Czynności wymagające wiedzy medycznej to nie obowiązki opiekunki osób starszych. Niemcy w razie potrzeby korzystają ze wsparcia Pflegedienst, czyli niemieckich służb medycznych, odwiedzających pacjentów. Nie zmienia to jednak faktu, że to opiekunka spędza z podopiecznym najwięcej czasu i najszybciej może zauważyć niepokojące objawy. Warto wybrać się do lekarza, jeśli pojawiają się takie symptomy, jak:

  • Rumień wędrujący: typowy objaw boreliozy, który pojawia się na miejscu ugryzienia kleszcza po kilku dniach lub tygodniach. Rumień ma charakterystyczną czerwoną obwódkę z centralnie rozjaśnionym środkiem. Warto jednak pamiętać, że nie pojawia się u każdej osoby zakażonej boreliozą.
  • Obserwuj stany zapalne: borelioza może negatywnie wpływać na stawy, powodując bóle, obrzęki i sztywność.
  • Bądź czujny na zmęczenie i gorączkę: objawy ogólne, takie jak chroniczne zmęczenie, gorączka, dreszcze czy bóle mięśni, również mogą być oznaką boreliozy.
  • Zwróć uwagę na objawy neurologiczne: W zaawansowanych przypadkach borelioza może wpływać na układ nerwowy, powodując m.in. drżenie, zawroty głowy, problemy z koncentracją czy zaburzenia snu.

seniorzy
Objawy boreliozy różnią się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. W cięższych stadiach pojawiają się takie symptomy, jak:

  • Przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn – kilka lat po zakażeniu pojawiają się czerwonosine zmiany na skórze, obrzęk, zanik skóry, utrata owłosienia, ból stawów i drętwienie.
  • Przewlekłe zapalenie stawów, mięśni, ścięgien.
  • Przewlekła neuroborelioza – pojawia się dość rzadko, ale to poważny problem: może wiązać się z przewlekłym zapaleniem mózgu i rdzenia kręgowego czy zapaleniem korzeni nerwowych.

3. Reakcja na pierwsze objawy

Opiekunka nie musi mieć wykształcenia i uprawnień medycznych, ale warto zadbać, żeby senior trafił do lekarza, jeśli pojawiają się u niego niepokojące symptomy. Jeśli zauważasz objawy, które mogą sugerować boreliozę, jak najszybciej umów osobę starszą na wizytę u lekarza. Wczesne wykrycie i leczenie są kluczowe, żeby skutecznie walczyć z boreliozą. Wdrożenie antybiotykoterapii często pozwala zatrzymać rozwój choroby i uniknąć komplikacji.

Interesuje Cię legalna praca w Niemczech? Opieka nad osobami starszymi może być najlepszą propozycją dla Ciebie – jeśli chcesz pracować za granicą na atrakcyjnych warunkach, jesteś empatyczną osobą i mówisz po niemiecku w stopniu przynajmniej komunikatywnym, skontaktuj się z nami lub sprawdź aktualne ogłoszenia na naszej stronie. Znajdziemy odpowiedni kontrakt dla Ciebie!