Wśród najczęściej występujących chorób neurodegeneracyjnych u osób starszych, Parkinson zajmuje drugie miejsce tuż obok choroby Alzheimera. Schorzenie to rozwija się stopniowo, a jej pierwsze objawy można zauważyć już w okolicy 60. roku życia. Jak rozpoznać chorobę u seniora? Przeczytaj, o czym warto pamiętać, podejmując pracę w opiece w Niemczech, gdy podopieczny cierpi na Parkinsona.
Spis treści
- Parkinson – jedno z najpopularniejszych schorzeń układu nerwowego
- Objawy choroby Parkinsona u osób starszych
- Jak opiekun może pomóc seniorowi chorującemu na Parkinsona?
- Odciążenie osoby starszej w codziennych czynnościach
- Spędzanie czasu z seniorem
- Zachęcanie osoby starszej do codziennej aktywności
- Pracujesz z osobą starsza chorującą na Parkinsona? Pamiętaj o naszych wskazówkach
Parkinson – jedno z najpopularniejszych schorzeń układu nerwowego
W ostatnich latach popularyzacja wiedzy o chorobie Parkinsonie wyraźnie się rozwinęła. Uświadamianie społeczeństwa pomaga w szybszym rozpoznaniu jej, a także zapobiega stygmatyzowania lub bagatelizowania cierpiących na nią osób (niektóre objawy, np. drżenie dłoni mogą przypominać objawy alkoholizmu).
Parkinson, jak potocznie określa się to schorzenie, to choroba neurologiczna wywołana niszczeniem komórek nerwowych. Degeneracja obejmuje szczególnie układ pozapiramidowy, który odpowiada za kontrolowanie motoryki ciała. Zmniejszanie się liczby neuronów powoduje następnie ograniczenie ilości dopaminy, ważnego neuroprzekaźnika mózgu.
Objawy choroby Parkinsona u osób starszych
To, co sprawia, że choroba Parkinsona jest tak groźna, to brak widocznych objawów w początkowych fazach. Niestety schorzenie jest diagnozowane dopiero na bardziej zaawansowanych etapach, ponieważ wówczas daje się rozpoznać jej symptomy.
Do najczęściej występujących objawów należą:
- spowolnienie ruchowe;
- sztywność mięśni;
- drżenie kończyn;
- zaburzenia równowagi;
- problem z koncentracją;
- fobie, obawy;
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
Symptomy mogą ujawniać się jednocześnie w wielu obszarach, zarówno w postawie ciała, jak i zachowaniu. Nietypowym objawem, który może wzbudzić niepokój, jest tzw. mikrografizm, czyli pisanie małymi i ciasno umieszczonymi literami.
Należy pamiętać, że niektóre oznaki mogą świadczyć o innych zaburzeniach. Nie należy zatem ignorować żadnych z nich.
Jak opiekun może pomóc seniorowi chorującemu na Parkinsona?
Podejmując pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech lub Luksemburgu, musisz być przygotowana na to, że Twój podopieczny może cierpieć na różne dolegliwości. Jedną z nich jest choroba Parkinsona. Jak opiekować się osobą z tym schorzeniem? Podpowiadamy, co zrobić, by pomóc seniorowi w przechodzeniu choroby.
Odciążenie osoby starszej w codziennych czynnościach
Ponieważ Parkinson szczególnie wpływa na stan fizyczny pacjenta, podstawą opieki jest pomoc w takich czynnościach jak ubieranie się, czy wchodzenie po schodach.
Stopień zaangażowania opiekuna w odciążenie seniora zależy od zaawansowania schorzenia. Do Twoich obowiązków może należeć również wsparcie w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, utrzymaniu higieny czy karmienie.
Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu domu lub poproś rodzinę pacjenta o przemeblowanie wnętrza. Wszelkie bariery na drodze, ruchliwe taborety czy ostre kąty mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia seniora podczas przemieszczania się.
Spędzanie czasu z seniorem
Dużą pomocą w walce z Parkinsonem jest wsparcie mentalne. Seniorzy często wstydzą się swojej choroby, zwłaszcza gdy staje się widoczna dla otoczenia. Wówczas warto rozmawiać z podopiecznym, podnosząc go na duchu w trudniejszych chwilach.
W takiej sytuacji empatia i cierpliwość jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Choroba Parkinsona u seniora wpływa bowiem na spowolnienie ruchów oraz mowy, co może potęgować zagubienie i uczucie bezradności.
Zachęcanie osoby starszej do codziennej aktywności
Chociaż choroba Parkinsona jest nieuleczalna, jej objawy można zminimalizować poprzez regularne ćwiczenia. Dlatego zachęca się seniorów do regularnej aktywności. Co może ona obejmować? Przede wszystkim lekki trening całego ciała (wodny aerobik, nordic walking, spacery), ale i gimnastykę palców oraz kończyn.
Warto również we współpracy z logopedą wprowadzić ćwiczenia wspierające prawidłową mowę.
Dodatkowo aktywizacja może dotyczyć gier i zabaw angażujących ruch oraz myślenie jak karty, szachy czy planszówki.
Pracujesz z osobą starsza chorującą na Parkinsona? Pamiętaj o naszych wskazówkach
Dobrze przygotowana opiekunka poradzi sobie w każdej sytuacji. Opieka nad seniorem wymaga bowiem wiedzy z zakresu wielu dolegliwości wieku starczego. Dzięki temu możesz z powodzeniem wypełniać swoje obowiązki, ale i masz szansę na wiele dobrze płatnych ofert. Jeżeli interesuje Cię praca w opiece w Niemczech lub Luksemburgu, skontaktuj się z nami. Agencja Help Care oferuje atrakcyjne warunki oraz wsparcie wykwalifikowanej kadry.