Choroba wrzodowa u seniora: jak sobie z nią radzić?

20-05-2024
Komentarze

Problemy z układem pokarmowym, takie jak choroba wrzodowa, mogą pojawiać się właściwie w każdym wieku. Opiekunka seniorów w Niemczech oczywiście nie jest pracownikiem medycznym, ale przygotowuje osobie starszej posiłki. Ważne, żeby jadłospis był dostosowany nie tylko do gustu, ale też stanu zdrowia seniora. Im więcej dowiesz się o chorobie wrzodowej, tym łatwiej będzie Ci zadbać o osobę starszą, która zmaga się z takim problemem.

Co warto wiedzieć o chorobie wrzodowej?

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, znana potocznie jako wrzody żołądka i dwunastnicy, stanowi cykliczne występowanie trawiennych owrzodzeń w obrębie żołądka lub dwunastnicy. Wrzody trawienne to defekty błony śluzowej z towarzyszącym im stanem zapalnym i martwicą tkanek. Najczęściej spotykane są w opuszce dwunastnicy oraz w żołądku, chociaż mogą również pojawić się w dolnej części przełyku i pętli dwunastnicy (ale to dzieje się rzadziej). Wrzody żołądka i dwunastnicy należą do jednych z częstszych schorzeń przewodu pokarmowego, występując u około 5-10% dorosłej populacji. Niemniej jednak, w ostatnich latach zaobserwowano zmniejszenie się częstości ich występowania, być może ze względu na spadającą liczbę osób palących. Mimo wszystko jest to dolegliwość, z którą może zetknąć się opiekunka osób starszych. Niemcy zatrudniają personel medyczny do profesjonalnej opieki nad seniorem, ale to opiekunka przygotowuje posiłki oraz czuwa nad samopoczuciem osoby starszej na co dzień.

Choroba jest konsekwencją zaburzeń równowagi pomiędzy czynnikami drażniącymi, takimi jak kwas solny i pepsyna, a czynnikami ochronnymi, czyli prawidłowo ukrwioną i pokrytą śluzem błonę śluzową. Do najczęstszych przyczyn takiego problemu należą:

  • Zakażenie bakterią Helicobacter pylori,
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • Palenie tytoniu,
  • Czynniki genetyczne.

Niestety nieleczona choroba wrzodowa może poważne powikłania, dlatego wymaga leczenia. Zdrowe odżywianie jest ważne, ale pozwala tylko złagodzić objawy, ale nie rozwiązuje przyczyny problemu.

Objawy choroby wrzodowej: na to warto zwrócić uwagę!

Objawy choroby wrzodowej mogą być różnorodne, jednak warto zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych objawów. Do głównych dolegliwości związanych z wrzodami żołądka i dwunastnicy należą bóle o piekącym charakterze i dyskomfort w nadbrzuszu, często występujące na czczo lub krótko po posiłkach i łagodzące się po spożyciu pokarmu, lub przyjęciu leków zobojętniających kwas solny. Często chorym towarzyszy również uczucie pełności po jedzeniu oraz wymioty. 

Warto podkreślić, że ból w górnej części brzucha może być niecharakterystyczny dla wrzodu trawiennego i wymagać szczególnej uwagi lekarskiej, zwłaszcza jeśli występują inne objawy alarmowe, takie jak wymioty krwią, smoliste stolce, objawy wstrząsu lub silne bóle brzucha. W przypadku pojawienia się tych objawów, konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem lub udanie się na oddział ratunkowy, aby uniknąć poważnych powikłań. Jest to odpowiedzialność, z jaką wiąże się tego typu praca. Opiekunka osób starszych w Niemczech jest z seniorem na co dzień, dlatego warto go obserwować, aby w razie potrzeby wezwać pomoc na czas.

Dieta w chorobie wrzodowej: czego unikać?

Dieta odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu chorobą wrzodową, choć nie istnieje jedna, uniwersalna dieta wrzodowa. Ogólne zalecenia obejmują regularne spożywanie posiłków, unikanie potraw drażniących lub nasilających dolegliwości oraz ograniczenie spożycia kawy i alkoholu, choć nie ma bezpośrednich dowodów na to, że ich wykluczenie przyspiesza gojenie wrzodów. Ważne jest za to rzucenie palenia, ponieważ tytoń utrudnia proces gojenia się wrzodu i zwiększa ryzyko nawrotu choroby.

W przypadku uciążliwych objawów, zaleca się stosowanie diety łatwostrawnej z ograniczoną ilością tłuszczów zwierzęcych i błonnika pokarmowego. Wskazane jest spożywanie mniejszych posiłków około 5 razy dziennie oraz unikanie soli, ostrych przypraw i potraw smażonych. W diecie warto sięgać po pełnowartościowe źródła białka, takie jak chude mięso, ryby, odtłuszczony nabiał i jaja. Warzywa i owoce powinny być gotowane lub spożywane bez skórki, a węglowodany złożone powinny pochodzić głównie z pieczywa pełnoziarnistego i kasz. Dodatek tłuszczu powinien być ograniczony, a zalecane źródła to masło, oliwa z oliwek i olej rzepakowy.

Należy unikać cukrów prostych, szczególnie zawartych w napojach gazowanych, słodyczach i pieczywie cukierniczym. Natomiast dodatek miodu do dań może być pomocny ze względu na jego właściwości przeciwzapalne, choć należy spożywać go w umiarkowanych ilościach ze względu na wysoką kaloryczność.Uważasz, że praca w Niemczech jako opieka osób starszych jest dla Ciebie? Skontaktuj się z nami lub zobacz aktualne ogłoszenia na stronie – znajdziemy właściwy kontrakt.