Chcesz spróbować swoich sił jako opiekunka osób starszych? A może już poszukujesz pracy i zastanawiasz się, jakie predyspozycje zwiększają szanse na rynku? Okazuje się, że spore znaczenie może mieć nie tylko Twoje doświadczenie, ale również to, ile masz lat. Przeczytaj, dlaczego wiek opiekunki osoby starszej jest ważny oraz jakie są wymagania w tym zakresie.
Wymagania wiekowe opiekunki
Zasadniczo prawo nie przewiduje przedziału wiekowego, w którym można wykonywać zawód opiekunki osoby starszej. Jednak określono wiek, w jakim można podjąć jakąkolwiek legalną pracę w Polsce – wynosi on 16 lat. Zatem nawet osoby niepełnoletnie teoretycznie mogą zacząć już pracować na własną rękę. W praktyce sytuacja wygląda nieco inaczej. W większości agencji warunkiem do podjęcia pracy jako opiekunka seniora jest ukończenie 25. roku życia. Często także określa się górną granicę – ok. 60 lat. Zarówno rodziny podopiecznych, jak i firmy pośredniczące preferują pracowników w średnim wieku, ponieważ takie osoby zwykle mają większe doświadczenie – nie tylko zawodowe, lecz także życiowe.
Czy młoda osoba poradzi sobie w roli opiekuna osoby starszej?
Niewątpliwie największymi zaletami młodych opiekunek jest zapał, energia, wytrzymałość oraz znajomość języków obcych. Młodsza osoba może być także ciekawym towarzyszem i rozmówcą dla seniora. Różnica pokoleniowa to okazja do nauki i wymiany poglądów. Z drugiej strony zatrudnienie bardzo młodej opiekunki osoby starszej wiąże się z ryzykiem.
Dwudziestolatkowie najczęściej nie znają siebie na tyle dobrze, aby wiedzieć, w jakim zawodzie się najlepiej sprawdzą. W związku z tym niekiedy bywa tak, że taka osoba rezygnuje z pracy po krótkim czasie. Przeszkodami mogą być także brak konsekwencji, przysłowiowy słomiany zapał czy szybkie znudzenie się daną czynnością. Wiek pracownika może więc mieć duże znaczenie, ale nie jest regułą. Niewykluczone, że młoda opiekunka osoby starszej będzie rzetelnie i należycie wykonywać swoje obowiązki.
Osoba w starszym wieku a praca jako opiekun
Zatrudnienie osoby starszej do opieki nad seniorem może być świetnym pomysłem, o ile pracownik sam nie zmaga się z problemami wieku starczego i jest zdolny do pracy. Wiele opiekunek nawet na emeryturze pozostaje aktywnych zawodowo i bardzo dobrze spisuje się w pracy. Zaletą takich kandydatek jest doświadczenie życiowe, rozsądek czy zaradność.
Przede wszystkim dojrzały opiekun seniora może być najlepszym kompanem dla swojego podopiecznego. Z pewnością taki duet będzie miał wiele podobnych tematów i prawdopodobnie znajdzie wspólny język. Osoba starsza wymagająca opieki może czuć się lepiej zrozumiana przez opiekunkę w zbliżonym wieku.
Podsumowanie
Jak już ustaliliśmy, wiek opiekunki seniora osoby starszej może, ale nie musi mieć decydującego znaczenia, jeśli chodzi o zatrudnienie. Wiele zależy od preferencji podopiecznego, wymagań agencji, a przede wszystkim od samej kandydatki na opiekunkę. Nawet bardzo młoda osoba, która nie ma doświadczenia może okazać się świetnym kompanem dla seniora. Ważne, aby znała siebie na tyle, by samodzielnie ocenić swoje umiejętności i predyspozycje.