Depresja starcza – jak pomóc podopiecznemu?

11-12-2020
Komentarze

Opiekując się podopiecznymi, mamy tendencję do zapominania o ich stanie psychicznym. Tymczasem wielu seniorów mogą dotykać różne formy depresji. Niełatwo rozpoznać ten stan, bo takie objawy jak apatia i brak energii często są przypisywane ogólnym problemom zdrowotnym wieku starczego. Jak zatem rozpoznać depresję u osób starszych i jak ją leczyć? Przeczytaj, co możesz zrobić dla chorującego seniora.

Co to jest depresja starcza i jakie są jej objawy?

Diagnozowanie zaburzeń psychicznych jest trudne, nawet dla lekarzy, a o depresji starczej mówi się niewiele, choć jest to dość powszechny problem wśród seniorów. Ponieważ osoby starsze odczuwają ten stan nieco inaczej niż młodsi pacjenci, dolegliwość bywa mylona z demencją lub tłumaczona jest jako skutek starzenia. W rzeczywistości choroba może być bardzo groźna i prowadzić w skrajnych przypadkach do prób samobójczych. Objawy depresji u osoby starszej są zróżnicowane.

  1. Zmienne nastroje, w których przeważa niepokój i smutek.
  2. Bezsenność.
  3. Apatia.
  4. Problemy w podejmowaniu decyzji, trudność w skupieniu się.
  5. Próby zwrócenia na siebie uwagi.
  6. Bóle somatyczne.

Stan depresyjny, który nie jest leczony, a wręcz ignorowany przez otoczenie seniora, może ulec zaostrzeniu. Taka osoba traci chęć do życia i staje się całkowicie zobojętniała na świat zewnętrzny.

Przyczyny depresji u seniora

Na depresję starczą najczęściej zapadają osoby samotne. Brak rodziny lub bardzo rzadki kontakt z nią może prowadzić do poczucia bycia niepotrzebnym. Słaby stan zdrowia oraz przebyte operacje jeszcze bardziej potęgują takie przekonanie. W umyśle seniora pojawiają się negatywne myśli o tym, że przez swoje niedołęstwo staje się ciężarem dla całej rodziny.

Strata bliskiej osoby, np. małżonka jest kolejną przyczyną prowadzącą do depresji. Pod tym względem choroba częściej dotyka kobiety, które zwykle przeżywają swoich partnerów o kilka lat. Z drugiej strony istnieją uwarunkowania genetyczne do schorzeń psychicznych, które ujawniają się dopiero w starszym wieku.

W przypadku depresji ważne jest trafne rozpoznanie objawów, aby móc pomóc podopiecznemu w leczeniu jej. Obserwacja stanu umysłowego pacjenta jest kluczowa również podczas stosowania leków – skutki uboczne mogą dotyczyć sfery psychicznej.

Depresja u osoby starszej – jak leczyć?

Dobra opiekunka powinna wiedzieć, jak pomóc osobie starszej w depresji, aby jej stan nie uległ pogorszeniu. Warto zastosować się do sprawdzonych metod wykorzystywanych przez psychologów, których zadaniem jest aktywizacja i otoczenie opieką seniora.

  1. Rozmowa. Przekonanie podopiecznego, że jest ważny dla rodziny i otoczenia.
  2. Zachęcenie bliskich do częstszego kontaktu z seniorem.
  3. Codzienne spacery oraz aktywność fizyczna.
  4. Próbowanie różnych zajęć (czytanie, gry, pielenie ogródka, nauka korzystania z komputera).
  5. Organizowanie spotkań towarzyskich.

Gdy powyższe działania nie przynoszą rezultatów, prawdopodobnie należy rozpocząć leczenie antydepresantami, które przepisuje lekarz psychiatra.

Zadbaj o zdrowie psychiczne podopiecznego!

Wyalienowanie osób starszych jest groźne dla ich zdrowia. Dlatego też zadbanie o kondycję psychiczną jest szczególnie ważne w pracy opiekunki. Gdy rozpoznasz objawy depresji starczej, nie wahaj się zareagować poprzez szczere rozmowy oraz aktywizowanie podopiecznego do większego udziału w życiu poza domem. Pokaż mu, że jest potrzebny i ważny dla rodziny oraz przyjaciół, a jeśli ich nie ma, stwórz mu warunki do poznania nowych osób!