Praca opiekunki w niemczech – informacje praktyczne

Oferowana przez nas opieka nad osobami starszymi w Niemczech to propozycja legalnej, w pełni bezpiecznej i dobrze płatnej pracy, dostępnej w niektórych przypadkach od zaraz. Pozwala ona zdobyć nowe doświadczenia, ale wiąże się też ze spełnieniem określonych wymagań. Nie każdy bowiem sprawdzi się w całodziennej opiece nad pacjentem w starszym wieku. A naszym zadaniem jest zawsze skrupulatne dopasowanie opiekunki do seniora – jego wymagań, zainteresowań i potrzeb. Musi to być na tyle zgrany duet, aby obie strony dobrze czuły w swoim towarzystwie przez około 6 tygodni. Tyle najczęściej trwa bowiem wyjazd. W tym czasie podopieczny ma zapewnioną troskliwą opiekę, a osoba nim się zajmująca stabilne warunki zatrudnienia.

Za każdym razem wymagany zakres obowiązków oparty jest na jasnych i szczegółowo przedstawionych zasadach. Zależy nam na tym, aby senior i opiekunka/opiekun byli zadowoleni z tej współpracy. Dlatego skrupulatnie analizujemy każde zlecenie, dopasowując odpowiednio pacjentów i kandydatów.

Opiekunka/opiekun – jakie warunki trzeba spełniać?

Dla kogo dobrym wyborem będzie praca jako opiekunka czy opiekun osób starszych w Niemczech? Przede wszystkim dla ludzi, którzy nie boją się wyzwań i są otwarci w kontaktach z drugim człowiekiem. Naturalnym elementem całodobowego przebywanie z seniorem jest porozumienie się z nim.

Warto pamiętać o tym, że starsze osoby mają swoje przyzwyczajenia oraz nawyki, które trzeba uszanować i przestrzegać. Opieka wymaga więc zrozumienia, empatii oraz cierpliwości. Z kolei senior doceni tę życzliwość, uprzejmość i miłe towarzystwo.

Jeśli ktoś zamierza zarobkowo zajmować się pacjentami w podeszłym wieku, powinien umieć się zaangażować w pomoc seniorowi – to zajęcie może przynieść wiele satysfakcji. Osoby starsze bardzo często chorują przewlekle, w związku z czym potrzebują troskliwego wsparcia.

Jeżeli masz doświadczenie w opiece nad seniorem lub osobą niepełnosprawną w rodzinie, w domu pomocy społecznej lub jako wolontariusz, to z pewnością może się ono przydać. Łatwiej będzie zrozumieć potrzeby pacjenta oraz wywiązywać się z codziennych obowiązków. Bliscy podopiecznego często oczekują, aby opiekunka była nie tylko wsparciem w codziennym funkcjonowaniu i czynnościach higienicznych. Ważnym elementem opieki będzie wspólne spędzanie czasu i aktywizowanie seniora, np. poprzez rozwiązywanie krzyżówek, wyjść na spacer lub na zakupy. We wszystkich czynnościach wykonywanych w ramach opieki nad pacjentem warto kierować się empatią, ciepłem i zrozumiem dla ograniczeń, jakie niesie ze sobą podeszły wiek.

Na czym polega opieka nad starszymi osobami w Niemczech?

Jakie obowiązki należą do opiekunek osób starszych? Decydując się na taką pracę, trzeba liczyć się ze sprawowaniem kompleksowej opieki nad seniorem. Podopieczny wymaga wsparcia w wielu podstawowych czynnościach. Rolą opiekuna jest zadbanie o bezpieczeństwo – od nadzorowania tego, co robi samodzielnie aż po bezpośrednią pomoc. Towarzyszenie pacjentowi w jego codziennych aktywnościach jest więc najważniejszym zadaniem.

Do obowiązków opiekunów zalicza się:

  • pomoc przy spożywaniu posiłków, ubieraniu się, dbaniu o higienę osobistą, przemieszczaniu się,
  • prowadzenie domu – czyli wykonywanie podstawowych czynności, takich jak np. przygotowywanie posiłków, pranie, sprzątanie, zmiana pościeli, robienie zakupów,
  • troskliwe wsparcie adekwatne do jego potrzeb, choroby,
  • odciążenie osób bliskich seniorowi w opiece nad nim,
  • wizyty u lekarza – pilnowanie terminów, uczestniczenie w nich,
  • pomoc w zakresie zaleceń, jakie wydał lekarz – zażywanie leków, zabiegi,
  • towarzyszenie pacjentowi w czasie spacerów, wyjazdów, wyjść o różnym charakterze,
  • wypełnianie czasu wolnego osobie starszej – aktywizacja i animacja w zależności od stanu zdrowia, zainteresowań itp. np. wspólne czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, oglądanie filmów.

Podejmując się pracy opiekuna/opiekunki należy wziąć pod uwagę, że jej charakter oraz zakres będzie dostosowany do trybu życia podopiecznego – jego potrzeb i możliwości, a także rozkładu zajęć. Jednak w tym harmonogramie zagwarantowane są krótkie przerwy w ciągu dnia oraz określony czas wolny, ustalany wspólnie przez obie strony.

Dzień z życia opiekunek

Pierwsze dni pracy z pewnością będą wyzwaniem, chociażby z racji przyzwyczajeń, jakie mają starsze osoby i poznania się nawzajem. Mało kto lubi zmiany w swoich rutynowych czynnościach, szczególnie ludzie w podeszłym wieku. Są oni również świadomi swojej zależności od innych. Dlatego bardzo ważne będzie odpowiednie przygotowanie się przed wyjazdem oraz podejście cechujące się zrozumieniem i empatią.

Opieka na miejscu zazwyczaj zaczyna się od pomocy podopiecznemu w porannej toalecie, przygotowania śniadania i wspólnego posiłku. Po jedzeniu starsze osoby odpoczywają lub zajmują się swoimi sprawami/zainteresowaniami, a opiekunka – domem, czyli sprząta, pierze, gotuje itd. Podczas posiłków może się zdarzyć, że seniorowi trzeba będzie pomóc w jedzeniu, czyli np. pokroić mięso, podać szklankę.

Czas wolny podopiecznego najczęściej upływa w towarzystwie opiekuna. Wtedy np. czytają wspólnie gazetę, oglądają telewizję, spacerują, odwiedzają znajomych czy rodzinę. Zdarza się, że senior z radością podejmuje się roli nauczyciela niemieckiego i pomaga opiekunowi szlifować język.

Dzień pracy zwieńcza przygotowanie kolacji i pomoc w wieczornej toalecie.

Jakie możliwości daje praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

To, jak ostatecznie długo trwać będzie opieka nad starszymi osobami w Niemczech, zależeć będzie m.in. od potrzeb podopiecznych oraz dyspozycyjności opiekunów. Seniorzy bardzo często przywiązują się do tych, którzy są dla nich codziennym wsparciem. To daje im komfort psychiczny. Dlatego dbamy o to, aby zbyt często nie zmieniać im towarzystwa. Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę z tego, że zatrudniona opiekunka czy opiekun mają prawo do urlopu, jak również podjęcia się obowiązków tylko w określonym czasie. Dlatego w tym zakresie staramy się zawsze znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie dla obu stron.

Jakie korzyści daje opieka nad osobami starszymi na terenie Niemiec?

Poza zdobyciem nowych kwalifikacji i doświadczeń opiekunowie zyskują:

  • legalną i bezpieczną pracę oraz ubezpieczenie,
  • zorganizowanie dojazdu do Niemiec i powrotu do Polski,
  • zakwaterowanie w domu podopiecznego i pełne wyżywienie,
  • współpracę opartą na transparentnych zasadach,
  • szeroki wybór ofert, które można indywidualnie dopasować,
  • uczciwe i wysokie wynagrodzenie,
  • szlifowanie j. niemieckiego,
  • poznanie kultury zachodnich sąsiadów.

Jeśli spełniasz się w opiece, masz poczucie misji w tym zakresie, chcesz zdobyć nowe kompetencje i doświadczenia, a przy tym nie masz problemu w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi, to praca jako opiekun/opiekunka w Niemczech jest dla Ciebie! Sprawdź, czy jest możliwa nawet od zaraz!

Pomimo różnic kulturowych i osobowościowych pomiędzy osobą opiekującą się a podopiecznym, można nawiązać bardzo dobrą nić porozumienia i przywiązania. Mimo iż opieka nad seniorem nie należy do najlżejszych zajęć, to jednak okazana przez podopiecznego wdzięczność działa motywująco i sprawia, że opiekunka czuje się potrzebna i doceniona.