Gimnastyka umysłu seniora – ważny element pracy opiekuna osób starszych

26-08-2021
Komentarze

ćwiczenia umysłowe dla seniora

Z biegiem lat sprawność mózgu zmniejsza się, a to sprzyja rozwojowi chorób neurologicznych. Na szczęście podobnie jak mięśnie, ten najważniejszy narząd można wzmocnić poprzez ćwiczenia. Aktywność umysłowa jest szczególnie ważna w przypadku seniorów, narażonych na otępienie starcze i inne schorzenia. Poznaj ciekawe ćwiczenia na mentalną gimnastykę, którą możesz wprowadzić do opieki nad osobami starszymi.

Mózg wraz z upływającymi latami traci swoją sprawność

Ludzki mózg to niezwykle skomplikowany organ, który odpowiada za szereg procesów poznawczych oraz steruje motoryką całego ciała. Jego starzenie się jest kluczowym czynnikiem spowolnienia aktywności ruchowej i myślowej u osób starszych.

Pierwsze oznaki pogorszenia sprawności mózgu widoczne są po 65. roku życia, a niekiedy wcześniej. Wszystko zależy od uprawianego zawodu czy narażenia na stres. Następuje wtedy spowolnienie ruchowe – seniorzy nie są już tak aktywni fizycznie, jak wcześniej, szybciej się męczą. Widoczny może być również spadek koordynacji oko-ręka, co skutkuje powstaniu trudności przy wykonywaniu podstawowych czynności, takich jak ubieranie się.

Mniej widoczne są jednak symptomy mentalne. Często senior może celowo ukrywać je przed rodziną, aby nie okazywać swojej słabości.

Do najczęstszych objawów pogorszenia sprawności mózgu należą m.in.:

  • osłabienie słuchu;
  • trudności w zapamiętywaniu;
  • trudności w znalezieniu odpowiednich słów;
  • powtarzanie tych samych opowieści;
  • problemy w skupieniu się.

Dlaczego senior „wolniej myśli”?

Bezpośrednią przyczyną pogorszenia jakości procesów umysłowych jest kurczenie się mózgu na skutek upływu lat. Wiąże się to następnie z utratą płynu mózgowo-rdzeniowego oraz zanikiem neuronów.

Oprócz wieku istnieje również szereg czynników, które wpływają negatywnie na funkcje mózgowe. Należą do nich m.in.:

  • udar mózgu;
  • przebyte urazy głowy;
  • wzmożony stres antyoksydacyjny;
  • wysokie ciśnienie krwi.

W większości przypadków procesy te można zahamować, a niekiedy nawet nieznacznie odwrócić, przywracając osobie starszej namiastkę dawnej sprawności.

Co może zrobić opiekun, aby pobudzić umysł seniora do działania?

W przypadku pracy w opiece nad seniorem, oprócz pomocy w codziennych czynnościach, ważne jest również zapewnienie mu aktywności umysłowej. Tylko w ten sposób możliwe jest utrzymanie sprawności intelektualnej na wysokim poziomie.

Pomysłów na gimnastykę umysłową jest wiele. Warto pamiętać o wprowadzaniu różnorodności do ćwiczeń. To pozwala na wszechstronne wzmocnienie mózgu, a także zapobiegnie popadnięciu w rutynę. Dobrze jest również dostosować aktywność do predyspozycji oraz zainteresowań seniora.
sprawny umysł seniora

Gry pamięciowe i wykreślanki

Warto połączyć gimnastykę z rozrywką poprzez gry pamięciowe przeznaczone dla seniorów. Opieka nad osobami starszymi to przede wszystkim okazja do kreatywnego spędzania wolnego czasu z podopiecznym. Zabawy słowne i pamięciowe można wymyślić na poczekaniu lub skorzystać z gotowych narzędzi. Sprawdzają się tu gry karciane i planszówki, które wymagają skupienia uwagi i zapamiętywania.

Ciekawą formą gimnastyki umysłowej są ćwiczenia z zakresu mentalnego treningu aktywizacyjnego (MTA). Są to zadania opracowane przez rehabilitantów w celu usprawnienia procesów kognitywnych osób starszych.

Przykładem ćwiczeń MTA są m.in.:

  • wykreślanie liter;
  • szukanie podanych sylab w tekście;
  • literowanie wspak;
  • tworzenie zdań od z pierwszych liter podanego słowa;
  • szukanie rymów.

Modyfikacje harmonogramu dnia

Badania wskazują, że aby ćwiczenia mentalne przyniosły oczekiwany skutek, muszą być wykonywane systematycznie. Dlatego warto włączyć aktywność umysłową do codziennego planu dnia. Możesz również zachęcać podopiecznego do korzystania z oferty kulturalnej miasta oraz kontaktów towarzyskich.

Z drugiej strony dobrze jest przełamywać rutynę, zmuszając mózg do większej aktywności. Przykładowo mogą być to sporadyczne wykonywanie czynności drugą ręką lub nauka nowych rzeczy.

Zadbaj o dobrą kondycję mózgu Twojego podopiecznego!

Umysł seniora może, a nawet musi być trenowany. Dzięki temu możliwe jest skuteczne spowolnienie procesów starzenia się, które ograniczają sprawność umysłową i fizyczną. Dlatego zajmując się podopiecznym, koniecznie zadbaj o trening mentalny. Jeśli szukasz ciekawego zatrudnienia z wysokimi zarobkami, zajrzyj na naszą stronę Help24.info. Znajdziesz tu oferty pracy w opiece w Niemczech, Holandii i Luksemburgu.