U seniorów mogą pojawiać się liczne problemy ze zdrowiem, również związane z układem oddechowym, takie jak przewlekła choroba obturacyjna płuc. Chociaż jest to choroba przewlekła i postępująca, opiekunka może zwiększyć komfort życia seniora
Przyczyny i objawy POChP
Głównym powodem POChP jest bierne i czynne palenie papierosów. Choroba jest o tyle niebezpieczna, że przez lata może rozwijać się bezobjawowo. Kiedy senior zaczyna skarżyć się na duszności, zazwyczaj ma już tylko połowę pojemności płuc zdrowego człowieka. Jako agencja opiekunek osób starszych w Niemczech, staramy się dobrze przygotować naszych pracowników do kontroli stanu zdrowia seniorów, którymi się zajmują. Uczulamy więc, aby zwracać uwagę na takie objawy, jak poranny kaszel, duszność i szybkie męczenie się. Z czasem wysiłkowi zaczynają towarzyszyć świszczący oddech, kaszel oraz utrata tchu. Jeżeli u seniora pojawiają się takie objawy, trzeba jak najszybciej zabrać go do lekarza.
Jak wygląda leczenie POChP?
Leczenie POChP to przede wszystkim leki. Nie są one w stanie całkowicie zatrzymać lub cofnąć choroby, ale znacznie spowalniają jej przebieg. Warto jednak pamiętać, że ich podawanie nie jest zadaniem opiekunki osób starszych. Niemcy zatrudniają dodatkowo personel medyczny, czyli Pflegedienst, który jest do tego uprawniony. W cięższych przypadkach chory może też korzystać w domu z koncentratora tlenu.
Codzienne życie z seniorem z POChP
Opiekunka może za to jak najbardziej wspierać seniora w codziennych czynnościach, aby jak najbardziej zwiększać jego komfort życia. Przede wszystkim, chory nie powinien palić czynnie ani biernie. Niestety zagorzali palacze często mają problem z rezygnacją z palenia, nawet w obliczu choroby. We współpracy z lekarzem warto jednak starać się nakłonić do tego podopiecznego. Oczywiste jest też, że takim seniorem nie może opiekować się opiekunka paląca. Warto też pamiętać, że każda infekcja zaostrza przebieg choroby. W sezonie grypowym lepiej więc nie zabierać seniora w zatłoczone miejsca oraz szczególnie pilnować, aby się nie przeziębił.
Aktywność fizyczna na miarę możliwości seniora jest jak najbardziej wskazana. Najlepszym wyborem będą spokojne spacery na świeżym powietrzu. Trzeba jednak dobrze wybierać okolicę, w której spacerujemy, ponieważ seniorzy z POChP są wyjątkowo wrażliwi na zanieczyszczone powietrze.
Opiekunka powinna też zadbać o odpowiednią dietę seniora. Najlepiej jeść mało, ale często – pięć, a nawet sześć posiłków dziennie, ponieważ mocno wypełniony żołądek uciska przeponę i dodatkowo utrudnia oddychanie. Lepiej unikać też produktów wzdymających (cebula, warzywa kapustne, rośliny strączkowe), ponieważ wypełnione gazem jelita również unoszą przeponę. Lepiej nie jeść później niż dwie godziny przed położeniem się spać, ponieważ mogą pojawiać się wzmożone nocne duszności. W diecie warto uwzględniać zdrowe tłuszcze np. oliwę z oliwek, olej rzepakowy, tłuste ryby morskie czy awokado. Dobrze też zapewniać seniorowi wartościowe, łatwo przyswajalne białko, które znajdziemy w drobiu, wołowinie, cielęcinie czy mięsie z królika. Lepiej postawić na produkty zwierzęce, ponieważ najlepszymi źródłami białka wśród roślin są strączkowe – niewskazane chorym na POChP ze względu na swoje właściwości wzdymające.
Chcesz pomagać seniorom w codziennym życiu, a jednocześnie dobrze zarabiać? Praca dla opiekunek w Niemczech to zajęcie dla Ciebie! Sprawdź aktualne oferty na naszej stronie lub skontaktuj się z nami – zaproponujemy Ci odpowiednią pracę!