Nowotwory niestety należą do powszechnych problemów u seniorów, choć nie tylko. Jak właściwie wspierać osobę starszą, który zmaga się z chorobą nowotworową? Co warto wiedzieć i jakie konkretne kroki podjąć, aby poprawić jakość życia podopiecznego?
Zachorowania na raka w podeszłym wieku
Ryzyko zachorowania na nowotwór wzrasta wyraźnie po 65. roku życia, dlatego z tą ciężką chorobą zmaga się tak wielu seniorów. Nowotwór ma wtedy tendencję do rozwijania się wolniej niż u młodszych osób, co niestety utrudnia wczesną diagnozę. Wielokrotnie na początku nie wykazuje ona żadnych widocznych objawów, co z kolei wpływa na opóźnienie procesu leczenia. Niemniej jednak, w miarę starzenia się organizmu spada zdolność regeneracji, co pogarsza rokowania w walce z chorobą. Rodzina nie zawsze jest w stanie zapewnić osobie starszej odpowiednią opiekę, dlatego tak powszechna jest praca w Niemczech. Opieka osób starszych zapewnia nie tylko pomoc w codziennych czynnościach i pracach domowych, ale też towarzystwo, dzięki czemu senior ma z kim.
Wsparcie dla chorych na nowotwory
Choroby nowotworowe w wieku podeszłym stawiają przed opiekunkami specjalne wyzwania. Do najczęściej występujących przypadków raka u seniorów zaliczają się rak płuc, sutka, żołądka, trzustki oraz jelita grubego. Nie można również zapominać o raku gruczołu krokowego u mężczyzn i innych typach raka układu moczowego u obu płci. Osoba w wieku starszym borykająca się z nowotworem może doświadczać zmian nastroju oraz objawów depresji związanych z chorobą i jej leczeniem lub przeciwnie – brakiem możliwości leczenia. Tu właśnie pojawia się kluczowa rola opiekunki, która staje się źródłem wsparcia zarówno w najprostszych czynnościach, jak i pod względem emocjonalnym.
Co opiekunka może zrobić dla osoby starszej?
Praca jako opiekunka w Niemczech nie wymaga wykształcenia medycznego – nie chodzi tutaj o podawanie seniorowi leków, robienie zastrzyków czy inne tego typu zabiegi. Ważne jest przede wszystkim pomaganie osobie starszej w zachowaniu higieny, przemieszczaniu się, robienie zakupów, przygotowywanie i podawanie posiłków itp. Opiekunka jest często jedyną osobą, którą senior widzi codziennie, dlatego istotne jest wsparcie emocjonalne i duchowe. To właśnie opiekunka jest w stanie dostarczyć cennego wsparcia i empatii, które w momencie choroby nabiera jeszcze większej wartości.
Z perspektywy opiekunki osób starszych, seniora cierpiącego na nowotwór można wspierać na co najmniej kilka sposobów:
- Ustalenie harmonogramu dnia: regularność w codziennych czynnościach pomaga seniorowi poczuć się bezpieczniej. Im więcej zajęć, tym mniej czasu na zamartwianie się i analizowanie swojego złego stanu zdrowia.
- Towarzystwo: obecność opiekunki i możliwość rozmowy już dużo zmieniają, dlatego język jest niezbędny, jeśli interesuje cię praca opiekuna. Niemcy w razie potrzeby zatrudniają personel medyczny, dlatego nie musisz być pielęgniarką ani mieć innych tego typu uprawnień.
- Aktywność fizyczna: nawet krótka codzienna aktywność, dostosowana do jego możliwości, poprawi samopoczucie seniora.
- Zdrowa dieta: świadome odżywianie wpływa na wzmocnienie organizmu i zwiększenie odporności.
- Odpowiednie nawodnienie: pamiętaj o regularnym nawadnianiu organizmu, aby uniknąć problemów zdrowotnych. Niektóre nieprzyjemne objawy, takie jak ból głowy, są w dużej mierze związane z odwodnieniem.
- Edukacja: dowiedz się jak najwięcej o chorobie i zaleceniach medycznych od lekarza, aby wiedzieć, przez co przechodzi osoba starsza.
- Obserwacja zmian: monitoruj zmiany w stanie zdrowia – często to opiekunki jako pierwsze zauważają konieczność zgłoszenia się do lekarza.
- Czas dla siebie: w trosce o seniora nie zapominaj również o sobie. Dbaj o wypoczynek i kontakty z bliskimi, ponieważ opieka nad osobą starszą jest wymagającym zadaniem pod względem fizycznym i psychicznym.
Opieka nad seniorem cierpiącym na nowotwór to wyzwanie, które wymaga przede wszystkim bardzo dużo empatii. Opiekunka, która potrafi dostarczyć wsparcia, może odmienić życie seniora na lepsze.