Wiele osób, które rozważa pracę w Niemczech w roli opiekuna, zastanawia się, jakie są wymagania i czy trzeba mieć specjalne wykształcenie. Zasadniczo – jest ono mile widziane, podobnie jak doświadczenie, bo daje pewność, że dana osoba poradzi sobie z opieką nad seniorem i zapewni mu bezpieczeństwo. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!
Odpowiednie kwalifikacje
Oczywiście niektórzy kandydaci są przyjmowani na stanowisko opiekuna osoby starszej ze względu na konkretne umiejętności, empatię i indywidualne względy. Jednak od większości oczekuje się kierunkowego wykształcenia i wiedzy. Wiekowi podopieczni borykają się bowiem z licznymi chorobami, mają problemy zdrowotne i zmagają się też z wahaniami nastroju lub napadami agresji. Opiekun musi więc odnaleźć się w każdej sytuacji, dlatego warto wybrać się na specjalistyczny kurs. Obejmuje on między innymi:
- zagadnienia z psychologii i socjologii,
- zajęcia z języka obcego,
- organizację opieki nad osobami starszymi,
- aktywizację społeczną.
Taki kurs pozwala kompleksowo przygotować się do podjęcia pracy i uzyskać nie tylko certyfikat, ale przede wszystkim kwalifikacje zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że opieka nad seniorami to nie dorywcze zajęcie, lecz pełnoprawny zawód.
Czy zawsze wymagany jest certyfikat?
Certyfikat jest potwierdzeniem kompetencji i zazwyczaj stanowi podstawę do tego, by zatrudnić kogoś jako opiekuna osoby starszej. Dlatego wybierając kurs, warto sprawdzić, jakie daje możliwości. Obecnie na rynku jest wiele szkoleń, ale nie wszystkie są organizowane i prowadzone przez profesjonalistów. Zanim więc zapiszesz się na zajęcia, sprawdź, jaka szkoła jest najlepsza i czy faktycznie daje uprawnienia. W innym wypadku możesz zainwestować pieniądze i niewiele zyskać.
Dodatkowe umiejętności
Mile widziane jest, gdy opiekunka ma ukończony kurs pierwszej pomocy. Kompleksowa opieka obejmuje też obowiązek ratowania życia. W pracy z seniorami może się taka sytuacja zdarzyć – wówczas trzeba szybko reagować. Dlatego pracodawcy zazwyczaj pytają o tego typu wiedzę i dodatkowo ją punktują. Szkoleń, które pomagają w zdobyciu tej pracy, jest wiele – mogą one dotyczyć różnych form terapii, psychologii i szeroko pojętej opieki. Im więcej zaświadczeń z renomowanych instytucji, tym kandydat jest bardziej wiarygodny.
Doświadczenie w pracy z chorymi
Jako opiekunowie doskonale sprawdzają się też ratownicy medyczni, fizjoterapeuci i pielęgniarki, czyli osoby, które mają kierunkowe wykształcenie i doświadczenie w pomaganiu chorym. Niektórzy z nich z czasem chcą zmienić stanowisko, inni opiekują się seniorami sezonowo. Od nich nie są wymagane dodatkowe zaświadczenia – wystarczy dyplom ukończenia szkoły lub dokument potwierdzający kwalifikacje do wykonywania konkretnego zawodu. Praca opiekuna przynosi im wiele satysfakcji, a seniorzy cenią ich za doświadczenie i wiedzę.