Okres oczekiwania na wyjazd wynosi zazwyczaj od tygodnia do dwóch. Warto wykorzystać ten czas na utrwalenie praktycznych informacji oraz zapoznanie się z materiałami udostępnionymi przez agencję. Przydatna z pewnością okaże się powtórka z obcojęzycznego słownictwa i zwrotów czy też zapoznanie się z zasadami pierwszej pomocy. Dla zminimalizowania szoku kulturowego dobrze jest zorientować się dodatkowo w zwyczajach zachodnich sąsiadów, ich kuchni czy nastawienia do obcokrajowców.
Nauka języka
Kandydatki, które nie miały wcześniej styczności z językiem niemieckim powinny rozpocząć edukację już na wiele tygodni lub miesięcy przed planowanym podjęciem pracy. Wyjazd możliwy jest dopiero wtedy, kiedy opiekunka jest w stanie w miarę swobodnie komunikować się z podopiecznym lub podopieczną. Ułatwione zadanie mają panie, które już wcześniej uczyły się niemieckiego. W jednym i drugim przypadku należy jednak zwrócić uwagę na kwestie problematyczne i zapoznać się z dodatkowymi materiałami dydaktycznymi. Nauka języka niemieckiego powinna obejmować następujące obszary:
- powszechne choroby seniorów,
- części ciała,
- potrawy i produkty spożywcze,
- przedmioty codziennego użytku,
- liczebniki, godziny, dni tygodnia, ramy czasowe,
- zwroty grzecznościowe,
- konstruowanie prostych zdań.
Utrwalanie poszczególnych zwrotów i słówek może ułatwić rozwieszenie karteczek z podpowiedziami w najbliższym otoczeniu. Za granicę warto zabrać ze sobą słownik lub rozmówki, które umożliwią bieżące powtarzanie kłopotliwych nazw oraz ułatwią dogadanie się z seniorem w niespodziewanej sytuacji.
Znajomość chorób
Przed samym wyjazdem do podopiecznego należy dowiedzieć się jak postępować w nagłych sytuacjach, przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy oraz poszerzyć wiedzę z zakresu podstawowej opieki medycznej. Przydatna może okazać się lektura na temat powszechnych chorób wieku starczego, która przygotuje opiekunkę zarówno na pomoc w sferze fizycznej, jak i zrozumienie problemu od strony psychiki. Część schorzeń wymaga od pacjenta przestrzegania określonej diety, pilnowania regularnej rehabilitacji lub zrezygnowania z pewnych potraw, napojów i czynności. Zapoznanie się najbardziej pospolitymi z nich powinno ułatwić kandydatce opiekę, zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu z podopiecznym oraz zminimalizować stres związany z wysoką odpowiedzialnością za drugiego człowieka.
Opieka medyczna
Lista obowiązków opiekunki osoby starszej jest dosyć obszerna, jednak w natłoku zadań warto pamiętać również o czynnościach, których niewykwalifikowanym opiekunkom (bez udokumentowanego wykształcenia za granicą) wykonywać nie wolno. Niemcy są bardzo restrykcyjnym krajem pod względem opieki medycznej. Każda z pań powinna pamiętać, że wykonywanie zastrzyków, podawanie kroplówki, a w określonych przypadkach nawet zmiana opatrunków są surowo zabronione. Prawo zezwala opiekunkom wyłącznie na nadzorowanie przyjmowania leków, w przeciwieństwie do ich podawania, a w szczególności dawkowania. Złamanie tych zasad grozi pociągnięciem do odpowiedzialności karnej – zwłaszcza, kiedy u pacjenta wynikną powikłania.
Czynności, które są dozwolone i zabronione w pracy opiekunki osób starszych są szeroko opisane w odpowiedniku krajowej ustawy o opiece socjalnej i społecznej. Dokument ten nosi nazwę Socialgesetzbuch. Źródłem praktycznych informacji może stać się także lekarz lub pielęgniarka, którzy poinstruują pracownicę jak postępować z seniorem. Warto zauważyć, że podopieczni leżący lub wymagający stałej opieki medycznej są najczęściej regularnie odwiedzani przez Pflegedienst – wykwalifikowane, niemieckie służby medyczne. Ich zakres obowiązków jest znacznie szerszy, a wiedza i umiejętności dużo bardziej adekwatne do opieki nad chorym. To właśnie zadaniem Pflegedienst jest opieka zdrowotna nad chorym, w przeciwieństwie do opiekunek, które powinny skupić się na towarzyszeniu seniorom, pomaganiu w codziennych czynnościach i dbaniu o socjalizację oraz zdrowie psychiczne.
Analiza przypadku podopiecznego
Wiedząc już, kim przyjdzie zajmować się opiekunce, warto poświęcić czas na przestudiowanie stanu i potrzeb seniora. Agencja powinna udzielić kandydatce szczegółowych informacji na temat zdrowia i kondycji podopiecznego, które mogą się przydać podczas planowania codziennej pracy. Wówczas znacznie łatwiej jest przygotować się do pomocy i towarzyszenia cukrzykowi, osobie z nadciśnieniem, depresją czy chorobą Alzheimera. Na tym etapie można zastanowić się nad możliwymi sposobami żywienia seniora oraz dietą dostosowaną do potrzeb osoby chorej, w podeszłym wieku. Dobrym pomysłem jest też poznanie specjałów niemieckiej kuchni. Tradycyjny obiad lub wypiek może pomóc w przełamaniu początkowych uprzedzeń, ociepleniu relacji z podopiecznym czy nawiązania nici porozumienia.
Seniorzy dysponują sporą ilością wolnego czasu, którego często nie potrafią lub nie mogą spożytkować w odpowiadający im sposób. Poza sprzątaniem, gotowaniem i pomocą w codziennych obowiązkach opiekunka powinna skupić się na zaaranżowaniu wolnych chwil na wspólną rozrywkę lub hobby dopasowane do zainteresowań i stanu zdrowia podopiecznego. Jest to bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia organizacji czasu, ale przede wszystkim zdrowia psychicznego, które w podeszłym wieku niejednokrotnie podupada ze względu na zmianę trybu życia, ograniczenie kontaktów towarzyskich i brak samodzielności. Niedługo przed wyjazdem każda z pań może poświęcić chwilę na znalezienie rozrywki dla osoby starszej. Mogą być to gry planszowe, wspólne czytanie, spacery i inne czynności, które nie narażają zdrowia podopiecznego na szwank.
Zgromadzenie informacji na temat kultury Niemiec/Luksemburga
To, w jakim stopniu opiekunka postanowi psychicznie i merytorycznie przygotować się do wyjazdu zależy od niej samej. Lektura na temat okolicy pobytu, zagranicznych zwyczajów i ciekawych miejsc może jednak zmniejszyć szok kulturowy i dostarczyć wiele ciekawych informacji. Przydatne mogą być pobliskie punkty handlowo-usługowe, parki czy połączenia komunikacji miejskiej. Warto pamiętać, że niektórzy podopieczni bardziej niż opieki wymagają towarzystwa – wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by zabierać seniora na przechadzki i wycieczki.
W Niemczech funkcjonują ciekawe zasady dotyczące ciszy nocnej, współżycia w sąsiedztwie oraz dni i godzin otwarcia urzędów czy lokali gastronomicznych. Zapoznanie się z nimi pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz poczuć się pewniej w nieznanym środowisku.