Koronawirus a praca opiekunki osób starszych w Niemczech

31-03-2020
Komentarze

Pandemia COVID-19, która rozpoczęła się w Wuhan, sparaliżowała wiele sfer codziennego życia – prywatnych i zawodowych. Pojawił się również problem, jak w takiej sytuacji rozwiązać kwestię osób opiekujących się na co dzień seniorami w Niemczech. Zazwyczaj co sześć tygodni lub co trzy miesiące opiekunowie opuszczają podopiecznych i ruszają na wypoczynek do swoich domów. W tym czasie w codziennych obowiązkach zastępują je inne osoby. Jednak w obliczu coraz bardziej rozprzestrzeniającego się koronawirusa, również i w tej kwestii pojawiło się wiele komplikacji oraz obostrzeń. Jeśli pracujesz jako opiekun osób starszych, przeczytaj jakich!

Utrudnienia w dojeździe do pracy w Niemczech

Pierwsze utrudnienia dotyczą zarówno powrotu do Polski, jak i dojazdu do pracy w Niemczech. Ze względu na przywrócone kontrole graniczne nie tylko wydłuża się czas podróży. Zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami, wszystkie osoby, które wracają zza granicy do naszego kraju, muszą zostać poddane 14-dniowej kwarantannie.

Nie obawiaj się, czy po powrocie do domu będziesz mógł znowu podjąć pracę opiekuna osób starszych. Granica polsko-niemiecka jest otwarta i osoby, które mają uzasadnione powody takie jak np. opieka nad schorowanymi czy niepełnosprawnymi seniorami w ich domach, są przepuszczane.

Ten całodobowy model wparcia dla osób starszych w Niemczech jest sprawdzony i realizowany od wielu lat. Liczba podopiecznych nie maleje, tylko rośnie, dlatego nie rzadko pojawiają się ogłoszenia, że opiekunka dla seniora poszukiwana jest od zaraz.

koronawirus, a opieka nad starszymi osobami

Obecna sytuacja epidemiologiczna nie ułatwia sprawowania opieki. Część firm transportowych z obawy przed narażaniem swoich kierowców na zarażenie koronawirusem wycofała lub wycofuje się ze współpracy z agencjami, które zatrudniają opiekunki osób starszych. Te podmioty, które nadal świadczą usługi, zapewniają z kolei, że ich busy są regularnie i dokładnie dezynfekowane. Oprócz tego przewoźnicy również zalecają, aby zachować podstawowe środki ochronne takie jak:

  • częste mycie rąk wodą z mydłem (przez co najmniej 30 sekund) lub żelem antybakteryjnym (gdy okoliczności nie umożliwiają użycia wody i mydła),
  • unikanie dotykania oczu, ust, nosa,
  • zakrywanie ust zgięciem łokcia lub chusteczką podczas kichania i kasłania.

Zasady bezpieczeństwa w opiece nad osobą starszą

Ze względu na to, że z podawanych informacji wynika, iż najcięższy przebieg zachorowania na SARS-CoV-2 odnotowywany jest u osób starszych, opiekunka powinna odpowiednio zadbać zarówno o seniora, jak i o siebie samą. Najważniejsza jest higiena. Należy więc pilnować, aby dłonie były często i dokładnie myte ciepłą wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund.

Oprócz tego koniecznie trzeba stosować zasady dotyczące bezpieczeństwa żywności takie jak:

  • używanie oddzielnych noży oraz desek do krojenia surowego mięsa i produktów gotowych do spożycia,
  • mycie rąk między kontaktem z surowym a gotowanym pożywieniem,
  • unikanie spożywania surowego oraz półsurowego mięsa.

Co zrobić w przypadku zauważenia objawów?

Obojętnie czy w czasie opieki nad osobą starszą w Niemczech, czy wtedy, kiedy będziesz wypoczywać w Polsce, zauważysz u siebie niepokojące objawy takie jak np.

  • katar,
  • stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C) lub gorączka,
  • przeziębienie,
  • kaszel,
  • duszności,
  • bóle mięśni,
  • ogólne zmęczenie

możesz zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, skorzystać z teleporady u swojego lekarza POZ lub na stronie: https://www.116117.de/de/coronavirus.php znaleźć informacje, jak postępuje się z chorymi w Niemczech. Jeśli masz jakieś wątpliwości, pytania, potrzebna Ci pomoc – zajrzyj na oficjalne portale publikujące komunikaty na temat epidemii, np. https://www.gov.pl/web/koronawirus.

Pamiętaj, że każda opiekunka osoby starszej w Niemczech, objęta jest ubezpieczeniem NFZ, a dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego ma dostęp do służby zdrowia w podobnym zakresie co obywatele Niemiec.