Kuchnia niemiecka dla opiekunek – co podawać seniorowi?

11-12-2020
Komentarze

Pożywne i zdrowe posiłków dodają sił w okresie rekonwalescencji oraz wprowadzają starszą osobę w dobry nastrój. Czas spożywania pokarmów to dla opiekuni również okazja do wymiany doświadczeń kulinarnych z podopiecznym, które można wykorzystać w dalszej opiece. Co podawać seniorowi za granicą? Czy postawić na znaną kuchnię, czy może warto poeksperymentować z posiłkami? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi gotowania w niemieckim domu.

Kilka słów o gotowaniu w opiece

Samodzielne gotowanie dla podopiecznych początkującym opiekunkom może wydać się stresujące. Obawiają się one, że nie trafią w gusta osoby starszej i już na samym nie przysporzą sobie jej sympatii. Nie warto jednak martwić się na zapas. Podstawą przygotowywania posiłków w obcym domu powinna być przede wszystkim komunikacja.

Zamiast zastanawiać się, co podawać seniorowi, zapytaj go wprost o jego gusta oraz oczekiwania. Wiele osób w podeszłym wieku ma sprecyzowane wymagania kulinarne i nie lubi zmian. W takich przypadkach warto więc stworzyć menu oparte przede wszystkim na niemieckiej kuchni. Istnieje jednak spora grupa seniorów, która chętnie próbuje nowych dań, w tym tradycyjnych polskich potraw.

Co gotują opiekunki w Niemczech? Przykłady dań

Jeśli Twojego podopiecznego nie ogranicza ścisła dieta, warto zaserwować mu znajome potrawy z niemieckiej kuchni. Popularne dania jednogarnkowe, czyli z niem. eintopf, to podstawa obiadów za zachodnią granicą. Ich zaletą jest łatwość wykonania i krótki czas przyrządzania. Przykładem takich potraw jest fasolka po bretońsku, gulasz warzywny lub mięsny czy nawet bigos.

Pamiętając, że podobnie jak my, Niemcy uwielbiają ziemniaki, dobrym pomysłem jest przygotowywanie zapiekanek z tymi warzywami, placków czy klusek. Bądź gotowa na to, że rosół podawany w tygodniu będzie postrzegany jako danie dość niecodzienne. Zupy bowiem jada się tam raczej w soboty, a jeśli już znajdują się w menu, są to treściwe kremy np. z dyni lub gęsta, mięsna gulaszowa. Potrawy charakterystyczne dla niemieckiej kuchni to m.in.:

  • kiełbasa (wurst);
  • pasztet z wątroby (leberkäse);
  • kluski serowe (kässpätzle);
  • placki ziemniaczane, cebulowe;
  • knedle;
  • golonka z kapustą;
  • sałatka ziemniaczana.

A może kuchnia polska?

Zastanawia Cię, co jeszcze gotują opiekunki w Niemczech? Jak się okazuje, wielu podopiecznych ceni sobie polskie smaki. Od czasu do czasu możesz przygotować klasyczne pierogi lub pomidorową. Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do poczęstowania seniora tradycyjnymi potrawami znanymi z naszych domów. Na stół warto więc postawić barszcz z uszkami, krokiety lub paszteciki. Rodzima kuchnia słynie z przepysznych ciast – wykorzystaj sezonowe owoce i przygotuj słodki pleśniak, szarlotkę czy sernik.

Zadbaj o pełnowartościowe menu!

Przygotowywanie posiłków jest ważnym aspektem opieki nad seniorem, zwłaszcza jeśli lekarz zalecił ograniczenie niektórych składników. Należy również pamiętać o uszanowaniu przyzwyczajeń żywieniowych osoby starszej – niewielu podopiecznych w podeszłym wieku jest bowiem chętnie nastawionych na radykalną zmianę diety. Przed pierwszym wyjazdem dowiedz się, co gotują pozostałe opiekunki w Niemczech, by prawidłowo przygotować się do pracy!