Lato dla wielu osób jest ulubioną porą roku, ale dla seniorów bywa trudne, a nawet niebezpieczne. Jeśli pracujesz w opiece, warto dobrze przygotować się na letnie miesiące, żeby wiedzieć, jakie problemy ze zdrowiem mogą pojawiać się u osób starszych. W końcu profilaktyka zawsze jest lepszym rozwiązaniem niż leczenie.
1. Owady i kleszcze
Upalne dni zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz, ale też wiążą się z większym ryzykiem ukąszeń owadów czy ugryzień kleszczy. Jeśli senior jest mobilny, świetnie, jeśli opiekunka osób starszych w Niemczech zorganizuje mu czas, na przykład zabierając na spacery. Warto jednak pamiętać, że ukąszenia owadów mogą powodować reakcje alergiczne, a ugryzienie przez kleszcza wiąże się z ryzykiem przeniesienia chorób, takich jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.
Kiedy wychodzisz z seniorem na spacer, pamiętaj więc o profilaktyce:
- Unikaj miejsc o dużym zagęszczeniu owadów, takich jak jeziora czy gęsta roślinność, szczególnie wczesnym rankiem i późnym wieczorem.
- Stosuj środki odstraszające owady oraz ubieraj długie rękawy i spodnie, aby ograniczyć powierzchnię skóry dostępną dla owadów.
- Po spacerach, szczególnie poza terenem zabudowanym, dokładnie sprawdź ciało osoby starszej pod kątem ugryzień, zwłaszcza obszary trudno dostępne, takie jak pachwiny i okolice pod pachami.
2. Udary cieplne i słoneczne
Wysokie temperatury mogą prowadzić do udarów słonecznych i cieplnych, szczególnie u seniorów, którzy są bardziej podatni na przegrzanie. W upalne dni warto więc szczególnie pilnować bezpieczeństwa seniora. Pamiętaj więc o kilku ważnych wskazówkach:
- Unikaj długotrwałego przebywania na słońcu w godzinach największego upału (11:00 – 15:00).
- Upewnij się, że osoba starsza pije odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, nawet jeśli nie odczuwa pragnienia.
- Upewnij się, że w pomieszczeniach, w których przebywa senior, jest odpowiednia wentylacja i klimatyzacja. Dom najlepiej wierzyć rano i wieczorem, w ciągu dnia okna powinny być zasłonięte.
Jeśli u seniora pojawiają się takie objawy, jak: ból i zawroty głowy, nudności i wymioty, zaczerwienienie, lub wręcz przeciwnie bladość skóry, czy szybkie, ale słabo wyczuwalne tętno, trzeba jak najszybciej wezwać pomoc medyczną. Kontrolowanie stanu zdrowia seniora to najważniejszy obowiązek, z jakim wiąże się praca w opiece. Niemcy często zatrudniają dodatkowo opiekę medyczną, ale to opiekunka jest z osobą starszą na co dzień i jako pierwsza powinna zauważyć niepokojące objawy.
3. Odwodnienie
Latem, kiedy temperatury rosną, znacznie zwiększa się ryzyko odwodnienia, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Problem jest szczególnie istotny u seniorów, którzy odczuwają pragnienie w mniejszym stopniu, niż w młodości. Upewnij się, że osoba starsza pije dużo wody, najlepiej co najmniej 6-8 szklanek dziennie. Oprócz tego, ogranicz spożycie kawy i herbaty, które mogą nasilać odwodnienie.
4. Problemy z oddychaniem
Dla niektórych seniorów upały mogą powodować problemy z oddychaniem, zwłaszcza w przypadku osób z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma lub przewlekła obturacyjna chorobą płuc (POChP). W czasie największego upału, często bezpieczniej jest unikać aktywności fizycznej na zewnątrz. Warto też jak najlepiej wywietrzyć pomieszczenia rano i wieczorem, żeby ułatwić seniorowi oddychanie.
5. Infekcje dróg moczowych
Seniorzy są bardziej podatni na infekcje dróg moczowych, a wysokie temperatury i nadmierna potliwość dodatkowo zwiększają ryzyko. Warto więc upewnić się, że senior pije odpowiednią ilość wody, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie organizmu. Istotne jest też regularne korzystanie z toalety, żeby uniknąć zastoju moczu.
Jesteś empatyczną osobą, mówisz po niemiecku przynajmniej w stopniu komunikatywnym i chcesz legalnie pracować za granicą? Doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie będzie opieka nad osobami starszymi. Bydgoszcz to jedna z lokalizacji, z których organizujemy wyjazdy do pracy w opiece w Niemczech – sprawdź aktualne ogłoszenia na naszej stronie i skontaktuj się z nami!