Problemy z dosłyszeniem rozmów, ciągłe podkręcanie głośności telewizora – to typowe objawy niedosłuchu u osób starszych. Wraz z wiekiem słuch ulega pogorszeniu, prowadząc do obniżenia jakości życia. Jednak wcale nie musi to oznaczać skazania seniora na niepełnosprawność. Sprawdź, dlaczego ważne jest wczesne wykrywanie zaburzeń słuchu. Jakie możliwości oferuje współczesna medycyna, by zaradzić temu schorzeniu?
Spis treści
- Problem ze słuchem dotyka wielu seniorów
- Co może być przyczyną niedosłuchu?
- Żadnej wady słuchu nie wolno lekceważyć
- Aparat słuchowy – sposób na poprawę jakości życia
- Zadbaj o komfort życia osoby starszej
Problem ze słuchem dotyka wielu seniorów
Nabyty niedowład słuchu, zwany niedosłuchem, często związany jest z zaawansowanym wiekiem. Pierwsze zmiany na poziomie komórkowym zaczynają się już po 40. roku życia. Przypuszcza się, że nawet połowa seniorów cierpi na problemy związane ze słuchem.
Do najczęstszych objawów takiego stanu, zalicza się:
- ciągłe prośby o powtarzanie podczas rozmów;
- mamrotanie i niewyraźne mówienie;
- głośne słuchanie radia i telewizji;
- przekładanie słuchawki telefonu z jednego do drugiego ucha.
Niestety nieleczony niedosłuch u seniora może skutkować pogłębieniem się problemu, a przez to obniżeniem pewności siebie. Taka osoba zaczyna rezygnować ze spotkań towarzyskich czy nawet wychodzenia z domu. W konsekwencji może to doprowadzić nawet do depresji.
Co może być przyczyną niedosłuchu?
Jednym ze źródeł upośledzenia słuchu w wieku starczym jest postęp cywilizacyjny. Badania potwierdzają, że osoby żyjące w dużych, przemysłowych miastach o wiele częściej borykają się z problemami ze słuchem. Wpływa na to m.in. hałas oraz związany z nim stres.
Bezpośrednią przyczyną niedosłuchu u seniorów jest degeneracja komórek znajdujących się w uchu wewnętrznym. Sprzyja temu zły styl życia oraz obecność innych schorzeń, w tym chorób genetycznych. Lekarze zwracają uwagę również na negatywny wpływ używek na stan narządu słuchu.
Żadnej wady słuchu nie wolno lekceważyć
Powszechnie przyjęło się, że niedosłuch u osób starszych jest zjawiskiem normalnym. Jest to mylne i szkodliwe przekonanie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że wczesne wykrycie problemów ze słuchem może pomóc w zahamowaniu rozwoju procesów degeneracyjnych oraz poprawić komfort życia. Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech lub innym kraju, musisz wiedzieć, że niedosłuch to problem, który przy obecnym zaawansowaniu medycyny jest skutecznie leczony.
Odpowiednio szybka reakcja opiekuna jest tym ważniejsza, że seniorzy często wstydzą się swojego problemu i usiłują do zbagatelizować. To niebezpieczne dla samego podopiecznego, ponieważ z wiekiem komunikacja z taką osobą może być znacznie utrudniona. Mogą do tego dochodzić również zmiany demencyjne, które mają negatywny wpływ na funkcje poznawcze. Przy tak zaawansowanym problemie niezwykle trudno jest rozpoznawać niedosłuch oraz wdrażać rehabilitację, np. czytanie z ruchu warg.
Obecnie wiele poradni oferuje darmowe badania słuchu, z których warto korzystać w ramach profilaktyki. Dodatkowo w momencie pojawienia się niepokojących objawów, konieczne jest zwrócenie się do lekarza.
Aparat słuchowy – sposób na poprawę jakości życia
Jednym z najskuteczniejszych i popularnych obecnie metod stosowanych w przypadku niedosłuchu u osoby starszej, jest noszenie aparatów słuchowych. Urządzenia te dostosowuje się indywidualnie do każdego pacjenta. Ze względu na budowę oraz sposób działania wyróżnia się m.in. aparaty:
- okularowe – montuje się je w zausznikach okularów;
- zauszne – zakładane są na ucho;
- wewnątrzkanałowe – umieszcza się je w małżowinie usznej;
- kieszonkowe – inaczej przewodowe, wymagają osobnego „elektronicznego pudełka”.
Aparaty słuchowe zdecydowanie podnoszą komfort życia osób starszych. Służą również jako środek wspierający narząd słuchu oraz spowalniający postęp procesów degeneracyjnych. W celu dobrania urządzenia należy zwrócić się do protetyka słuchu, który dobierze odpowiedni model dla danej osoby.
Zadbaj o komfort życia osoby starszej
Nie wszystkie zmiany zachodzące w ciele seniorów stanowią „naturalny efekt starzenia”. Współczesna medycyna pozwala na wykrycie wielu problemów zdrowotnych na wczesnym etapie oraz ich leczenie. Zadbaj o słuch swojego podopiecznego, obserwując jego zachowanie oraz zwracaj uwagę na podejrzane objawy. Praca dla opiekunek w Niemczech wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdź, o czym jeszcze warto wiedzieć i zajrzyj na naszego bloga Help24.