Opieka nad leżącym seniorem wymaga szczególnej uwagi i troski. Jest to skomplikowana kwestia, ponieważ do unieruchomienia osoby starszej mogą prowadzić różne choroby. W tym artykule zebraliśmy jednak najważniejsze kwestie, o których warto pamiętać, opiekując się seniorem leżącym.
1. Zapewnienie bezpieczeństwa seniora
Opiekun osób starszych w Niemczech przebywa z seniorem przez większość doby i jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznemu oraz zapobieganie powikłaniom. Jedną z podstawowych kwestii jest profilaktyka odleżyn: konieczne jest regularne przekładanie seniora oraz stosowanie specjalnych poduszek antyodleżynowych. Dodatkowo, należy dbać o higienę skóry, używając odpowiednich kremów i balsamów.
Ważne jest odpowiednie zorganizowanie przestrzeni wokół osoby leżącej. Należy zapewnić łatwy dostęp do niezbędnych przedmiotów, takich jak dzwonek alarmowy, szklanka z wodą czy telefon.
2. Utrzymywanie higieny
Zachowanie higieny seniora jest kluczowe dla zapobiegania infekcjom i zachowania dobrego stanu zdrowia. Regularne mycie ciała, zmiana pościeli, a także dbanie o higienę jamy ustnej i paznokci są niezwykle ważne.
3. Komfort seniora
Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, ważne jest również zadbanie o komfort leżącego seniora. Najważniejszą rolę w codziennym życiu seniora często odgrywa właśnie opiekun osób starszych. Niemcy zatrudniają personel medyczny do podawania leków i innych tego typu zabiegów, ale zadaniem opiekunki jest pomoc w podstawowych czynnościach.
Senior powinien spać na wygodnym materacu, który zapewnia odpowiednie podparcie ciała. Dodatkowo, pościel powinna być miękka, czysta i regularnie zmieniana. Najlepiej sprawdzi się tutaj po prostu bawełna, ponieważ dobrze przepuszcza powietrze. Staraj się też regularnie zmieniać pozycję leżącego seniora, aby zapobiec odleżynom, ponieważ osoby leżące często nie są w stanie zrobić tego same. Najlepiej pamiętać o tym co ok. 2-3 godziny.
Pamiętaj również o utrzymaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa senior. Niska temperatura lub nadmierna wilgotność nie tylko są niekomfortowe, ale też mogą prowadzić do infekcji, które dla starszej, schorowanej osoby są bardzo niebezpieczne.
4. Odpowiednie żywienie
Opiekunka nie jest lekarzem ani dietetykiem, ale to właśnie ona zazwyczaj na co dzień przygotowuje seniorowi posiłki. Osoby leżące często muszą przestrzegać diety ze względu na choroby przewlekłe. Zdarza się też, że trzeba ograniczać się do posiłków miksowanych. Mimo wszystko, ważne jest, aby dieta była jak najbardziej zróżnicowana: częste powtarzanie tych samych posiłków może prowadzić do niedoborów. Bardzo istotne jest też nawodnienie, ponieważ osoby starsze, szczególnie ciężko chorujące, zazwyczaj w zbyt małym stopniu odczuwają pragnienie. Jeżeli lekarz nie zalecił ograniczania płynów (np. z powodu choroby nerek), senior i tak powinien pić przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Do tej objętości wliczają się jednak również owoce, zupy itp.
5. Zapewnienie aktywności i stymulacji
To opiekunka osób starszych w Niemczech spędza z seniorem praktycznie całą dobę, dlatego nie tylko pomaga w codziennych czynnościach, ale też dotrzymuje towarzystwa. Pomimo ograniczeń związanych z leżeniem, istnieją sposoby, aby zapewnić seniorowi leżącemu aktywność fizyczną na miarę jego możliwości i stymulację umysłową, która spowalnia rozwój otępienia starczego.
Wykonywanie prostych ćwiczeń fizycznych
Nawet jeśli nie masz kwalifikacji medycznych, nie oznacza to, że wykluczona jest praca w Niemczech. Opieka nad osobami starszymi wymaga przede wszystkim przynajmniej komunikatywnej znajomości niemieckiego oraz chęci pomocy drugiemu człowiekowi i gotowości do wyjazdu za granicę. Seniorzy leżący powinni być również pod opieką personelu medycznego, ale warto zachęcać osobę starszą do aktywności na miarę jej możliwości, chociażby wyciągania rąk przed siebie i na boki.
Pobudzanie umysłu poprzez gry i rozmowy
Starszym osobom często brakuje towarzystwa i rozmowy, dlatego tak ważne, żeby opiekunka znała język niemiecki przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Warto też na miarę możliwości seniora rozwiązywać razem z nim krzyżówki, czytać mu książki itp. Takie proste aktywności pozwalają stymulować umysł seniora i sprawiać, że jego zdolności poznawcze tak szybko się nie zmniejszają.
Zapewnienie dostępu do ulubionych zajęć
Jeśli senior ma jakieś ulubione zajęcia, takie jak słuchanie muzyki, czytanie książek czy oglądanie filmów, postaraj się zapewnić mu dostęp do tych aktywności nawet w pozycji leżącej. Wykorzystaj dostępne technologie, takie jak odtwarzacze muzyki czy czytniki e-booków.
Znasz niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym i szukasz atrakcyjnej pracy za granicą? Dobrą propozycją dla Ciebie będzie opieka Niemcy! Oferty znajdziesz na naszej stronie – sprawdź aktualne ogłoszenia lub zadzwoń, znajdziemy odpowiedni kontrakt dla Ciebie!