W poprzednim artykule zaczęliśmy temat opieki nad seniorem leżącym. Dzisiaj wracamy do tego wątku i dzielimy się drugą częścią przydatnych wskazówek. Ogłoszenia na naszej stronie dotyczą seniorów o bardzo różnym stanie zdrowia, dlatego warto zainteresować się również opieką nad leżącymi osobami starszymi.
1. Dbaj o higienę i pielęgnację ciała
Pielęgnacja ciała jest niezwykle ważna dla zachowania dobrego stanu zdrowia i samopoczucia leżącego seniora. Osoba starsza ma osłabiony organizm, dlatego każde zaniedbanie może szybko doprowadzić do infekcji.
Regularne kąpiele
Do zachowania higieny niezbędne jest regularne, najlepiej codzienne mycie seniora. Oprócz kąpieli w wannie, osobę starszą można myć w łóżku. Rodzina powinna więc zapewniać środki na zakup podkładów higienicznych i innego niezbędnego sprzętu medycznego i higienicznego.
Zapewnienie czystej i przewiewnej odzieży
Regularnie zmieniaj odzież seniora i dbaj o jej czystość. Staraj się wybierać luźne i wygodne ubrania, które nie będą uciskać ani powodować dyskomfortu. Najlepiej sprawdzają się ubrania z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, ponieważ dobrze przepuszczają powietrze i nie potęgują pocenia się.
Troska o higienę jamy ustnej
Pamiętaj o regularnym szczotkowaniu zębów seniora oraz dbaniu o czystość jamy ustnej. Zdarza się o tym zapominać, szczególnie jeśli osoba starsza nie ma już własnych zębów. Jamę ustną powinno się jednak myć przynajmniej dwa razy dziennie, nie tylko ze względu na dyskomfort seniora, ale też ryzyko infekcji.
2. Komunikacja i wsparcie emocjonalne
Ważną częścią opieki nad seniorem leżącym jest utrzymanie komunikacji i zapewnienie wsparcia emocjonalnego. Stworzenie więzi nie zawsze jest łatwe, ponieważ osoby starsze bywają wrogo nastawione do opiekunek. Bardzo ważne są więc cierpliwość, empatia i dobre chęci.
Regularne rozmowy i słuchanie seniora
Spędzaj czas na rozmowach z seniorem, pytaj o jego uczucia, życzenia i potrzeby. Słuchaj uważnie i okazuj zainteresowanie tym, co ma do powiedzenia. Osoby starsze często po prostu chcą być wysłuchane, szczególnie jeśli konieczność leżenia w łóżku sprawia, że ich życie jest dość monotonne.
3. Wsparcie medyczne i kontakt z lekarzem
Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech nie wymaga kwalifikacji medycznych, ponieważ senior powinien znajdować się również pod opieką tzw. Pflegedienst. To opiekunka codziennie przebywa jednak z osobą starszą, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę.
Regularne kontrole medyczne
To opiekunka bardzo często towarzyszy seniorowi w wizytach u lekarza. Trzeba o nich pamiętać, a oprócz tego reagować, jeśli pojawiają się jakiekolwiek zmiany lub powody do obaw. Opiekunka powinna mieć numer do lekarza rodzinnego i specjalistów, pod których opieką znajduje się senior. W przypadku przewlekle chorych osób leżących trzeba też przygotować się na możliwość nagłego pogorszenia stanu seniora. Ważna jest więc wiedza z zakresu pierwszej pomocy oraz znajomość numerów ratunkowych – w Niemczech, tak jak w całej Europie, pomoc wezwiesz pod numerem 112.
Warto jednak pamiętać, że nadgorliwość też jest niewskazana. Opiekunka nie ma uprawnień do podawania leków czy wykonywania zabiegów medycznych. Rodzina nie ma prawa wymagać, żeby opiekunka podejmowała się obowiązków, do których nie jest uprawniona. Przekraczając swoje kompetencje, narażasz się nawet na problemy z prawem.
4. Pozytywne nastawienie i cierpliwość
Opieka nad leżącym seniorem może być trudna, dlatego ważne jest zachowanie pozytywnego nastawienia i cierpliwości. Przestrzegamy, żeby nasze opiekunki pracowały na kilkutygodniowych kontraktach i dbały o swój czas wolny, żeby uniknąć wypalenia. Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech to nie tylko zarobek, ale też możliwość szlifowania niemieckiego i poznania innej kultury.
Szukasz legalnej pracy za granicą na atrakcyjnych warunkach? Sprawdź aktualne ogłoszenia na naszej stronie – znajdziemy właściwy kontrakt dla Ciebie.