Praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech to wymagające, ale satysfakcjonujące zajęcie, w którym najistotniejszy jest dobry kontakt z podopiecznym. To również okazja, aby dorobić sobie do podstawowej pensji oraz podszlifować język. Zanim jednak zaczniesz pracować jako opiekunka seniora, poznaj 7 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wykonywania codziennych obowiązków za granicą.
Przede wszystkim dieta
Posiłki to jeden z najważniejszych aspektów opieki nad seniorami. Warto zadbać, aby były zdrowe i zbilansowane. Wiele osób w podeszłym wieku, zwłaszcza cierpiących na takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca, ma specjalnie dobraną dietę przez lekarza, której należy przestrzegać. Z drugiej strony, przyzwyczajeni do pewnych smaków seniorzy mogą protestować przed radykalną zmianą żywienia, dlatego warto stopniowo wprowadzać nowe składniki.
Obowiązkowa aktywność
Codzienna dawka umiarkowanych ćwiczeń fizycznych lub spacerów to sposób na lepszy sen oraz apetyt. Jak się okazuje, częstą przyczyną chorób psychicznych wśród seniorów, np. depresji, jest właśnie brak ruchu. Warto urozmaicić regularne zajęcia poprzez wycieczki po okolicy – np. do lokalnego muzeum.
Bezpieczne dawkowanie leków
To ważna część opieki nad starszymi w Niemczech. Musisz zaznajomić się z lekarstwami i suplementami oraz ich ulotkami w obcym języku. W tym celu warto skonsultować się ze specjalistą lub sięgnąć po tłumaczenia z wiarygodnych źródeł. Zawsze miej w zanadrzu kontakt do lekarza, niezbędny w razie wystąpienia niepokojących objawów lub skutków ubocznych.
Regularność to podstawa
Stały harmonogram dnia to fundament opieki nad seniorami. Osoby w podeszłym wieku nie przepadają za zmianami, dlatego warto podczas pierwszego spotkania zaplanować wspólnie plan poszczególnych zajęć oraz czynności. W ten sposób czas będzie płynął bez niespodzianek i zbędnego stresu.
Rozrywka dla ciała i umysłu
Zapracowany umysł to zdrowy umysł, który walczy z demencją, chorobą Alzheimera czy Parkinsona. Trening mózgu, czyli rozwiązywanie krzyżówek, quizy, szachy jest również świetnym sposobem na zabicie nudy oraz wspólne spędzenie czasu. Praktycznie każde zajęcie angażujące umysł jest wskazane podczas opieki nad osobą starszą.
Wsparcie przez słuchanie
Wiele osób w podeszłym wieku potrzebuje się zwyczajnie wygadać. Słuchaj i bądź cierpliwy, a nawet zachęcaj swojego podopiecznego do rozmów. W ten sposób budujesz wspólną więź oraz niwelujesz poczucie samotności.
Kontakt z rodziną
To ważny element opieki, zarówno dla Ciebie, jak i seniora. Kontaktując się rodziną, możesz uzyskać wiele cennych rad związanych z zainteresowaniami czy nawykami osoby starszej. To również okazja do informowania o jej stanie. Z drugiej strony warto inicjować wspólne wizyty i kontakty między rodziną a podopiecznym dla podtrzymania poczucia przynależności.
Praca tylko w dobrej agencji
Jak widać, wspieranie podopiecznych wymaga atencji, ale z czasem łatwo nabrać wprawy w kontaktach z seniorem. Na rynku można znaleźć wiele ofert pracy jako opiekunka, jednak warto rozglądać się tylko za zaufanymi agencjami. Podejmując współpracę z firmą Help z Bydgoszczy, oferującą opiekę nad osobami starszymi w Niemczech, masz pewność, że pracodawca zaproponuje Ci bezpieczne i satysfakcjonujące warunki pracy.