Problemy ze słuchem są dość powszechne wśród starszych ludzi i dotyczą większości seniorów wymagających pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Znacznie komplikują one komunikację, która jest przecież podstawą relacji międzyludzkich. Opieka nad osobą niedosłyszącą nie jest tak trudna, jak może się wydawać, wystarczy poznać pewne zasady. Istotną kwestią jest okazywanie empatii, to jednak nie wszystko. Przeczytaj, w jaki sposób możesz zapewnić wsparcie i pomoc osobie z ubytkiem słuchu.
Na czym polega skuteczna komunikacja z osobami niesłyszącymi?
Największym wyzwaniem w opiece nad osobą niedosłyszącą jest skuteczna komunikacja. Pamiętaj, że nie polega ona tylko na wypowiadanych słowach. To również gesty i mimika twarzy – korzystaj więc z tych sposobów przekazywania informacji jak najczęściej.
Komunikacja z osobami niesłyszącymi często opiera się na czytaniu z ruchu warg. Upewnij się, że Twój rozmówca widzi, jak poruszasz ustami podczas rozmowy. Nie przebywaj więc w innym pokoju lub w zbyt dalekiej odległości od osoby z problemami ze słuchem, gdy chcesz coś przekazać.
Jak komunikować się z osobami niesłyszącymi?
- Staraj się mówić wolno, głośno i wyraźnie;
- unikaj żucia gumy podczas rozmowy;
- zamiast powtarzać swoje słowa, spróbuj użyć innych i przeformułuj to, co powiedziałaś. Czasami dobór odmiennych, prostszych słów znacznie ułatwia zrozumienie;
- upewnij się, że w miejscu, w którym rozmawiasz, jest cicho i spokojnie. Pamiętaj również, że hałas w tle – taki jak telewizor, radio, inni rozmawiający ludzie, a nawet ruch uliczny – może utrudnić komunikację z osobą niesłyszącą.
To może wydawać się oczywiste, jednak wiele osób zapomina o tym, że utrata słuchu nie wpływa na zdolność umysłową. Senior może mieć problem z porozumiewaniem się, co nie znaczy, że nie rozumie – on po prostu nie słyszy.
Opieka nad osobą niedosłyszącą – o czym jeszcze warto pamiętać?
Jeśli sprawujesz opiekę nad osobą niedosłyszącą, pamiętaj o naturalnym zachowaniu. W sytuacji, gdy zbyt mocno podniesiesz głos lub przesadnie będziesz artykułować słowa, dźwięk może zostać zniekształcony i trudniej będzie Cię zrozumieć. Możesz też spróbować zapisać dane wyrażenie na kartce, jeśli to możliwe, lub wypracować z podopiecznym inny sposób komunikacji. To wymaga kreatywności i elastyczności, zawsze jednak okazuj cierpliwość i wyrozumiałość, a wszelkie nieporozumienia obracaj w żart. Staraj się nie denerwować i nie rezygnuj z przekazania informacji, gdy nie zostaniesz dobrze zrozumiany. Twoje zniechęcenie może bowiem zostać źle odebrane przez seniora i z pewnością nie wpłynie korzystnie na Wasze relacje.
Nie da się ukryć, że opieka nad osobą niedosłyszącą jest dość specyficzna. Ważne jest wypracowanie skutecznych metod porozumiewania się. Z reguły najlepiej sprawdza się mowa ciała oraz głośne i wyraźne wypowiadanie słów.
Podsumowanie
Kluczem do pomyślnej komunikacji z osobami niedosłyszącymi jest Twoje nastawienie, chęć zrozumienia problemu i odrobina empatii. Miej na uwadze, że ten problem zdrowotny nie jest winą Twojego podopiecznego. Bardzo możliwe, że boryka się on z tego powodu z uczuciem zawstydzenia, bezradności czy nawet gniewu. Gdy sytuacja stanie się trudna, nie daj się ponieść emocjom, zachowaj spokój i opanowanie. Twoja cierpliwość i odpowiednie podejście na pewno będą wiele znaczyły dla osoby, którą się opiekujesz.