Opieka nad osobą starszą po udarze – o czym warto pamiętać?

04-08-2021
Komentarze

opieka nad starszą osobą po udarze
Postępowanie z osobami starszymi po udarze to spore wyzwanie dla bliskich. Dlatego często rodzina korzysta z pomocy profesjonalnych opiekunek. Dzięki doświadczeniu i zaangażowaniu możliwe jest zadbanie o rekonwalescenta oraz szybsze przywrócenie do zdrowia. W jaki sposób zadbać o seniora podczas takiej rehabilitacji i jak okazać mu właściwe wsparcie psychiczne? Sprawdź to w artykule poniżej. Odpowiadamy w nim na najważniejsze pytania.

Udar to jedna z najczęstszych chorób wśród seniorów

Udar to choroba, do której dochodzi w wyniku braku dopływu krwi do mózgu, wywołanego zakrzepem bądź zatorem. Dość często występuje on u osób starszych, co ma związek z wiekiem, przeważnie złym stanem zdrowia, niewłaściwą dietą oraz brakiem aktywności fizycznej.

Do najczęstszych objawów udaru mózgu u seniorów zalicza się m.in.:

  • drętwienie jednej trony ciała,
  • niedowład mięśni twarzy,
  • zaburzenia widzenia,
  • nagły ból głowy
  • nudności i omdlenia,
  • paraliż ruchowy.

W przypadku wystąpienia udaru mózgu, tak samo u starszych i młodszych, liczy się czas. Kluczowe znaczenie ma pierwsza pomoc udzielona ok. 2 godziny po wystąpieniu pierwszych objawów.

Wskazówki, dzięki którym opieka staje się łatwiejsza

Jeśli decydujesz się na pracę w opiece nad seniorem po udarze, czeka Cię spore wyzwanie. Konieczna jest duża doza cierpliwości, wyrozumiałość i łagodne podejście. Pacjenci po udarach często są niesamodzielni i mają trudności z wykonywaniem prostych codziennych zadań, takich jak czynności fizjologiczne.

Osoby borykające się z przykrymi konsekwencjami tej choroby mogą odczuwać frustrację i bezsilność. Niezbędne są tu zatem odpowiednie wsparcie psychiczne i fachowa opieka. Na okres rekonwalescencji należy przystosować miejsce zamieszkania tak, aby było funkcjonalne dla chorego.

Należy też przestawić urządzenia oraz przedmioty, aby były łatwo dostępne dla podopiecznego. Opiekunki osób starszych, które wcześniej pracowały w Niemczech czy Holandii z pewnością wiedzą, jak bezpiecznie przemeblować wnętrze domu.

Aktywizacja osoby starszej po udarze

Powrót chorego ze szpitala do domu to dla spora rewolucja. Wykonywanie prostych ruchów i codzienne funkcjonowanie jest bowiem bardzo utrudnione. Podopieczny musi uczyć się praktycznie od nowa poruszania się, jedzenia czy samodzielnego korzystania z toalety.

Przystosowywanie do nowej sytuacji należy rozpocząć stopniowo, nie wymagając za wiele od seniora. Na samym początku wsparcie powinno obejmować pomoc przy siadaniu, wstawaniu czy zmianie pozycji. Lekkie ćwiczenia dobrze jest rozpocząć w późniejszym etapie. Bardziej skomplikowaną rehabilitację najlepiej jednak zostawić specjalistom. Robiąc to nieumiejętne, możesz zaszkodzić choremu.

ćwiczenia dla osób chorych po udarze

Odpowiednia higiena ma znaczenie

Dbanie o higienę seniora po udarze zależy od rozległości zmian i powikłań. Nieco turniej wygląda to w przypadku osób leżących. W takiej sytuacji konieczne jest zapobieganie odleżynom, czyli codzienna pielęgnacja, nawilżanie skóry i częste zmiany pozycji. U takich pacjentów trzeba również szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej oraz częstą wymianę wkładek higienicznych.

Seniorzy, którzy mogą samodzielnie się poruszać, często wymagają pomocy podczas kąpieli, czasami również w korzystaniu z toalety. Dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnych krzeseł i montaż uchwytów ułatwiających wykonywanie tych czynności.

Dieta, która wspomaga proces rehabilitacji osoby po udarze

Rodzaj diety i sposób jej podawania zależy od stanu pacjenta. Jeśli senior ma problemy z przełykaniem, należy przygotowywać mu posiłki często, ale w małych porcjach. Dobrze, aby potrawy były w rozdrobnionej konsystencji. Osoba starsza po udarze, która może się samodzielnie poruszać i jeść, powinna mieć dobrze zbilansowana dietę, bogatą w składniki odżywcze oraz białko.

Nie wolno zapominać o odpowiednim nawadnianiu. Przyjmowanie ok. 2 litrów płynów w ciągu dnia to absolutne minimum, a okresie letnim zapotrzebowanie to należy odpowiednio zwiększyć.

Wsparcie opiekuna jest nieocenione!

Pomoc w wykonywaniu codziennych czynności, towarzystwo oraz wsparcie psychiczne jest nieocenione w przypadku rehabilitacji po udarze. Często rodzina nie jest w stanie samodzielnie zająć się seniorem, dlatego wynajmuje pomoc. Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech często obejmuje zajmowanie się chorymi. Czujesz się na siłach, aby sprostać wyzwaniom? Zgłoś się do naszej agencji Help Care i zdobądź cenne doświadczenia.