Opieka nad seniorem chorującym na cukrzycę

09-09-2021
Komentarze

senior z cukrzycą

Według WHO, na cukrzycę cierpi aż co trzecia osoba po 65 roku życia. Występowanie tej choroby oraz brak odpowiedniego leczenia to czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci. Schorzenie to wymaga zmiany stylu życia, co choć bywa uciążliwe dla podopiecznego, może uratować mu życie. Sprawdź w naszym artykule, jakie są objawy choroby, jakiej diety należy przestrzegać i w jaki sposób zapewnić opiekę nad seniorem z cukrzycą.

 

Cukrzyca – choroba cywilizacyjna XXI wieku

Mianem cukrzycy określa się chorobę metaboliczną związaną z zaburzeniem wydzielania lub działania insuliny. Schorzenie to dzieli się na następujące rodzaje:

  • typu I;
  • typu II;
  • ciążową i inne typy.

Najpowszechniejszy jest typ II, który stanowi nawet do 90% przypadków. Z reguły cierpią na nią osoby po 40. roku życia. To rodzaj cukrzycy insulinoniezależnej. Uważa się, że źródłem choroby są przyczyny genetyczne oraz środowiskowe. Do czynników ryzyka zapadnięcia na to schorzenie zalicza się m.in.:

  • nadwagę i otyłość;
  • stres;
  • nieprawidłową dietę;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • stany zapalne;
  • zaawansowany wiek.

Objawy cukrzycy u seniora, których nie wolno lekceważyć

Wśród diabetyków największy odsetek stanowią seniorzy. Są oni najbardziej narażeni na zachorowanie, gdyż z wiekiem częściej pojawiają się zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Jako opiekunka osoby starszej w Holandii musisz mieć świadomość, że rozwojowi schorzenia sprzyja również przyjmowanie niektórych leków, np. o działaniu moczopędnym czy beta-blokerów.

Wśród typowych objawów choroby należy wymienić m.in.:

  • zwiększone pragnienie;
  • osłabienie;
  • częste oddawanie moczu;
  • spadek wagi;
  • nadmierny apetyt.

Niekiedy jednak cukrzyca nie daje wyraźnych symptomów lub są one nietypowe. Do takich można zaliczyć:

  • pogorszenie się pamięci;
  • zaburzenia widzenia;
  • świąd skory;
  • zakażenia grzybicze.

Warto pamiętać, że rozwój choroby może mieć związek z przebytym niedawno udarem lub atakiem serca.

opieka nad seniorem diabetykiem

Odpowiednia dieta osoby starszej to klucz do zdrowia

Pracujesz jako opiekuna osób starszych? Zastanawiasz się, jakie znaczenie ma żywienie seniora-diabetyka? Dieta cukrzyka powinna przede wszystkim bazować na produktach, które zapobiegają nagłym skokom glukozy we krwi. Takimi są głównie źródła węglowodanów złożonych, czyli: pełnoziarniste pieczywa i makarony, otręby, razowe pieczywo czy kasze.

Kolejnym ważnym elementem jadłospisu dla diabetyka są warzywa i owoce. Przy czym warzywa powinny być spożywane jak najczęściej, a owoce mogą stanowić tylko dodatek do niektórych dań. Ważne, aby owoce miały niski indeks glikemiczny (przykładem są np. cytrusy, borówki, truskawki czy maliny). W menu cukrzyka nie powinno zabraknąć fermentowanych produktów mlecznych bez cukru (kefir, maślanka, jogurt naturalny) oraz chude źródła białka (drób, ryby) i strączki.

Jako opiekun seniora pamiętaj, że dieta dla chorego nie może być przypadkowa. Każdorazowo, dobierając jadłospis, należy uwzględnić wiek podopiecznego, masę ciała, stan zdrowia i poziom aktywności fizycznej. W przypadku nadwagi bardzo ważne jest również ustabilizowanie wagi.

Warto obserwować ciało seniora chorującego na cukrzycę

Miej świadomość tego, że podopieczni nie zawsze poinformują Cię o występujących objawach, które mogą wskazywać na cukrzycę. Niekiedy nie są oni świadomi, że pewne symptomy mogą być oznaką choroby, a czasami po prostu nie chcą przyznać, że ich stan zdrowia ulega pogorszeniu. Pracując jako opiekunka, musisz bacznie obserwować stan zdrowia osoby starszej.

Na co warto zwrócić uwagę? Należy regularnie kontrolować wagę podopiecznego, jego apetyt, poziom energii i widoczne zmiany na skórze. Jeżeli przyjmuje on konkretne leki lub musi badać poziom cukru – trzeba dbać o przestrzeganie pór wykonywania testów. W zasadzie każdy objaw, który wydaje się niepokojący, powinien zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym. Nie wolno samodzielnie zlecać podopiecznemu leków czy nawet suplementów diety. Opieka nad seniorem z cukrzycą wymaga szczególnej uwagi i troski ze strony opiekuna.

Świadomy opiekun seniora-diabetyka to podstawa!

Nie ma znaczenia czy pracujesz jako opiekunka osoby starszej w Holandii, Niemczech, w Luksemburgu, ta podstępna choroba nie zna granic. Zasady postępowania z diabetykiem są podobne. Należy zwrócić szczególną uwagę na obserwację seniora, dbać o odpowiednią dietę i przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich. Chociaż cukrzyca jest nieuleczalna, to chorobę można oswoić. Jesteś gotowa na wyzwania? Szukaj ofert pracy za granicą na stronie naszej agencji Help24.info.