Stomia bywa nazywana również przetoką i pozwala na oddawanie moczu lub kału osobom, które z powodu różnych problemów zdrowotnych nie są w stanie zrobić tego w naturalny sposób. Najczęściej wynika to nowotworów jelita grubego lub chorób zapalnych jelit. Praca opiekunki w Niemczech polega przede wszystkim na pomocy w codziennych czynnościach, dlatego warto wiedzieć, jak zająć się seniorem ze stomią.
Na czym polega stomia?
Stomia to stworzone operacyjnie połączenie między jelitem cienkim, jelitem grubym lub moczowodem a powierzchnią skóry. Dzięki temu, chociaż układ pokarmowy nie działa poprawnie, z organizmu mogą wydostawać się niestrawione resztki pokarmowe, mocz lub kał. Wyróżniamy 3 główne rodzaje stomii:
- kolostomia – jest wyłaniana u osób, u których trzeba było usunąć część jelita grubego, pozwala na regularne wydalanie dobrze ukształtowanego stolca,
- ileostomia – jest wyłaniana na jelicie cienkim, dlatego wydalana treść jest bardziej płynna i ma większą objętość, a dodatkowo zawiera enzymy trawienne, dlatego może powodować podrażnienia,
- urostomia – jest wytworzona w układzie moczowym i umożliwia oddawanie moczu, często zmniejsza zdolność jego magazynowania i kontrolę nad wydalaniem.
Współczesne systemy stomijne są tak zbudowane, że bez trudu można ukryć je pod ubraniem i są praktycznie niewidoczne. Są też wodoodporne, dlatego nie ma problemu z zachowaniem higieny, senior może normalnie korzystać z prysznica lub wanny. Konieczne jest jednak odpowiednie dbanie o skórę, aby zapobiec jej podrażnieniu.
Jak pielęgnować seniora ze stomią?
Warto pamiętać o zakresie obowiązków, który niesie za sobą praca opiekunki. Niemcy często równolegle korzystają z pomocy służb medycznych i tak właśnie powinno być w przypadku seniora ze stomią. Tylko wykwalifikowany personel będzie umiał prawidłowo wymieniać worki stomijne i pielęgnować skórę wokół stomii. To opiekunka jest jednak z podopiecznym na co dzień i pomaga mu w zachowaniu higieny, dlatego powinna zachowywać ostrożność i sprawdzać, czy ze stomią seniora nie dzieje się nic niepokojącego.
W okolicach stomii lepiej unikać stosowania balsamów i kremów, ponieważ mogą one zmniejszać przyczepność płytki stomijnej. Podobnie jest z chusteczkami nawilżanymi, które również zostawiają osad na skórze. Lepiej unikać również preparatów z alkoholem. Opiekunka powinna zwracać uwagę na stan płytki – jeżeli zaczyna odstawać od skóry, trzeba o tym poinformować personel medyczny. Bardzo ważne jest też, aby po kąpieli wycierać skórę na brzuchu seniora do sucha, ale trzeba pamiętać, że ruchy powinny być delikatne.
Nie można także zapominać o psychicznym wymiarze korzystania ze stomii. Senior może czuć się przygnębiony i skrępowany, zwłaszcza jeśli stomię wyłoniono niedawno. Chorzy często wycofują się z towarzystwa, ponieważ wstydzą się stomii lub obawiają się towarzyskiej wpadki. W rzeczywistości jednak, stomia nie jest powodem, aby unikać kontaktu, można żyć z nią podobnie, jak wcześniej. Dobrze więc, jeśli opiekunka zaplanuje dzień podopiecznego tak, aby nie pogrążał się w bezczynności. Warto zachęcać seniora do aktywności na świeżym powietrzu, oczywiście dostosowanych do jego możliwości.
Co powinno zaniepokoić opiekunkę?
Chociaż opiekunka nie posiada uprawnień medycznych, podczas codziennej pielęgnacji powinna poświęcić chwilę, aby przyjrzeć się stomii. Skóra wokół niej nie może być podrażniona, popękana czy zaczerwieniona. Personelowi medycznemu należy też zgłosić, jeśli pojawiły się wysypka lub pęcherze. Im szybsza reakcja, tym łatwiej wyleczyć ewentualne powikłania.
Praca dla opiekunek w Niemczech jest pełna wyzwań, ale też daje wiele satysfakcji. Jeżeli znasz niemiecki w stopniu przynajmniej komunikatywnym i jesteś empatyczną osobą, chętną do pomocy drugiemu człowiekowi, sprawdź aktualne oferty pracy dostępne na naszej stronie.