Opieka paliatywna – jak zająć się seniorem w końcowym stadium choroby?

23-11-2022
Komentarze

opieka nad seniorem
Praca opiekunek w Niemczech wygląda różnie: niektórzy seniorzy potrzebują wyłącznie pomocy w domowych obowiązkach, a inni – są w terminalnych stadiach ciężkich chorób. Chociaż opiekunka nie musi mieć uprawnień medycznych, warto bliżej przyjrzeć się opiece paliatywnej.

Na czym polega opieka paliatywna?

Nie każdą chorobę da się wyleczyć, a umieranie, chociaż przykre, jest naturalną częścią życia. Zdarza się więc, że praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech polega na zajmowaniu się seniorem leżącym i ulżeniu mu w cierpieniu. Do najważniejszych założeń opieki paliatywnej należą:

  • połączenie pomocy medycznej z psychologiczną i duchową,
  • wspieranie seniora w codziennym życiu, aby mógł jak najdłużej pozostać aktywny,
  • łagodzenie bólu i objawowe leczenie pozostałych skutków choroby.

Zajmowanie się seniorem leżącym to jedno z największych wyzwań, z jakimi może wiązać się praca w Niemczech. Opieka osób starszych nie zastępuje jednak personelu medycznego – w razie potrzeby seniora powinien odwiedzać również tzw. Pflegedienst. Dbamy przede wszystkim, żeby nasze opiekunki były przygotowane na pomoc leżącym seniorom w codziennym życiu.

Jakie są najczęstsze problemy seniorów w stanie terminalnym?

Pacjenci wymagający opieki paliatywnej zazwyczaj zmagają się z takimi dolegliwościami, jak:

  • ból,
  • chroniczne zmęczenie i osłabienie,
  • wyniszczenie,
  • majaczenie,
  • niepokój,
  • duszności,
  • problemy z odkrztuszaniem wydzieliny.

praca w niemczech opieka nad seniorem
Zadaniem opiekunki jest przede wszystkim uważna obserwacja seniora i w razie pogorszenia – zgłoszenie tego lekarzowi lub pielęgniarce. Bardzo ważne jest też po prostu dotrzymywanie podopiecznemu towarzystwa, opowiadanie mu o bieżących wydarzeniach, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa.

Jak pomóc nieuleczalnie choremu seniorowi?

Podstawą jest utrzymanie higieny – niezbędne są kąpiele całego ciała, po których trzeba dokładnie (ale delikatnie!) osuszyć skórę oraz ją natłuścić, aby zmniejszyć ryzyko odleżyn. Ważne jest też częste zmienianie pozycji, ponieważ długotrwałe leżenie na plecach to najprostsza droga do odleżyn. Nie można pomijać również higieny jamy ustnej – zmiany w tym miejscu pojawiają się u znacznej większości osób wymagających opieki paliatywnej. Warto pamiętać o używaniu rękawiczek jednorazowych podczas wszystkich czynności pielęgnacyjnych.

Opieka to nie tylko higiena, ale też psychiczne samopoczucie seniora. Zdarza się, że opiekunka jest jedyną osobą, która codziennie towarzyszy podopiecznemu. Warto więc przygotować się na trudne emocje u seniora, ponieważ może odczuwać lęk, przygnębienie, a w niektórych przypadkach nawet agresję. Ze strony opiekunki najważniejsza jest cierpliwość, osoba starsza znajduje się w bardzo trudnej sytuacji: cierpi fizycznie, nie ma nadziei na odzyskanie sprawności, jest samotna i wykluczona ze społeczeństwa. Empatia jest w pracy opiekunki bardzo ważna, ale ewentualnych przykrych słów nie można brać do siebie. Warto dać seniorowi czas, żeby mógł się wygadać, aktywnie go słuchać, nie ignorować jego uczuć i obaw. Najważniejszą zasadą jest zachowywanie się tak, jak sami oczekiwalibyśmy tego będąc na jego miejscu. Takie zabiegi, jak pomoc w utrzymaniu higieny intymnej, naturalnie wiążą się ze skrępowaniem, dlatego warto robić to jak najsprawniej i nie okazywać zdenerwowania – napięcie opiekunki przenosi się na seniora. Jeżeli taka jest wola podopiecznego, warto też przygotować go do spotkania z duchownym.

Praca opiekunek w Niemczech wiąże się z wyzwaniami, ale ma też wiele plusów: atrakcyjne zarobki, legalne zatrudnienie czy możliwość szlifowania niemieckiego. Chcesz zawodowo zajmować się drugim człowiekiem? Sprawdź aktualne oferty pracy na naszej stronie lub skontaktuj się z nami!