Opiekunka „Skoczek” – czyli praca na krótkie zlecenia

30-11-2020
Komentarze

Czy praca opiekunki musi wiązać się z długą nieobecnością w domu? Wcale nie! Niektóre osoby wybierają tylko krótkie zlecenia, trwające od kilku do kilkunastu dni. Bywa również, że pilnie potrzebne jest zastępstwo w przypadku choroby lub urlopu. Na wszystkich tych sytuacjach może skorzystać opiekunka – skoczek, która specjalizuje się w pracy krótkoterminowej. Sprawdź, dla kogo jest to najlepsze rozwiązanie i jakie są zalety takich zleceń.

Opiekunka – skoczek, czyli skok po pracę

System pracy jako opiekunka jest elastyczny i każdy, kto podejmuje się tego zajęcia, może dostosować czas przebywania za granicą do swoich własnych potrzeb. Najczęściej wyjeżdża się na okres około 2-3 miesięcy. Taka osoba wraca następnie do domu i po jakimś czasie znowu wyrusza pełnić obowiązki.

Przeciwieństwem tego systemu są krótkie zlecenia trwające od kilku dni do najwyżej 3 tygodni. Opiekunka – skoczek, bo tak określa się kogoś, kto pracuje w ten sposób, najczęściej ma swoje obowiązki zawodowe lub rodzinne i tylko od czasu do czasu decyduje się na tymczasowy wyjazd. Zazwyczaj też pełni zastępstwa za stałą pracowniczkę, gdy ta zjeżdża do kraju. Osoba podejmująca się krótkoterminowej opieki musi szybko adaptować się do nowych miejsc oraz podopiecznych, których często zmienia.

Praca „skoczka” – dla kogo?

Z uwagi na specyfikę pracy „skoczka”, opiekunka na krótkie zlecenia powinna mieć spore doświadczenie. Wynika to z faktu, że nie ma tu miejsca na wdrażanie się i stopniowe poznawanie podopiecznego. Taka osoba od razu przystępuje do swoich obowiązków związanych z opieką. Dlatego też praca w tym systemie skierowana jest do rezolutnych kobiet, które nie tylko łatwo przystosowują się do nowych warunków, ale też obce są im trudności w nawiązaniu dobrych kontaktów. Zlecenia na „doskok” to również świetna okazja do przełamania rutyny w opiece, poprzez zaangażowania się w kolejne wyzwania.

Zalety i wady „skaczącej” opieki

Specyficzny charakter pracy opiekunek – skoczków jednym szczególnie przypadnie do gustu, drudzy zaś będą woleli bardziej tradycyjne podejście. Wśród zalet tego rodzaju zatrudnienia można wyróżnić:

  • krótkie wyjazdy – umożliwiają spędzanie większej ilości czasu w domu lub poświęcenie się innej pracy zawodowej;
  • nowe wyzwania – szczególnie cenione wśród osób chcących zerwać z rutyną;
  • elastyczność pracy – masz większą możliwość wyboru zleceń;
  • zastrzyk gotówki – krótkie zlecenia dla opiekunki są okazją do szybkiego zarobienia dodatkowych pieniędzy.

Warto pamiętać, że praca skoczka ma również i swoje wady, takie jak:

  • nieprzewidziane terminy zleceń – opiekunka powinna być gotowa do wyjazdu praktycznie z dnia na dzień;
  • krótki czas adaptacji – trudno o nawiązanie dobrych relacji, gdy wyjazd trwa zaledwie kilka dni;
  • niechęć ze strony podopiecznych – kolejna nowa twarz w domu to dla seniora dodatkowy stres. Bywa, że podopieczni są wrogo nastawieniu do zmienniczki.

Podsumowanie

Praca opiekunki na krótkie zlecenia to dla wielu osób najlepszy sposób na podreparowanie budżetu. Taki system sprawia, że nie jesteś związana na stałe z wybranymi pracodawcami. Dzięki temu łatwiej połączysz obowiązki w domu lub w stałej pracy bądź zerwiesz z rutyną w dotychczasowych zleceniach. Jeśli interesuje Cię praca jako „skoczek”, skontaktuj się z naszą agencją i znajdź dla siebie wymarzone oferty.