Niektóre problemy osób starszych są uznawane za temat tabu – właśnie tak często jest z uzależnieniami. Zdarza się, że problem ciągnie się od czasów młodości, ale niektórzy seniorzy wpadają w alkoholizm na starość. Praca jako opiekunka w Niemczech to w dużej mierze po prostu towarzyszenie seniorowi w codziennych czynnościach, dlatego to opiekunka może jako pierwsza zauważyć, że z osobą starszą dzieje się coś złego.
Dlaczego osoby starsze sięgają po alkohol?
Szacuje się, że aż 15% mężczyzn i 10% kobiet po 65. roku życia nadużywa alkoholu. Nawet 3-9% seniorów wypija ponad dwa drinki dziennie. Zdarza się, że problem istnieje od czasów młodości i wbrew nadziejom bliskich – sytuacja nie poprawia się na starość. Niektórzy seniorzy zaczynają nadużywać alkoholu dopiero w podeszłym wieku. Do najczęstszych przyczyn sięgania po kieliszek należą:
- Śmierć współmałżonka,
- Samotność, coraz mniejsze grono znajomych,
- Zdiagnozowanie nieuleczalnej choroby,
- Przejście na emeryturę, bezczynność,
- Poczucie braku celu w życiu,
- Stany depresyjne,
- Zaburzenia snu,
- Ból, który trudno opanować lekami.
Warto też wziąć pod uwagę, że niemieccy seniorzy znajdują się w lepszej sytuacji finansowej od polskich. Jeśli jednak sprawność im na to nie pozwala lub nie mają towarzystwa, zamiast podróżowania i spotkań towarzyskich, mogą wybierać picie.
Starzenie się nie jest proste: senior jest mniej aktywny, przestaje pracować zawodowo, żyje w coraz większej izolacji. Alkohol może wydawać się prostą ucieczką od trudnych uczuć, ale niestety prowadzi do uzależnienia, zwłaszcza, że z wiekiem spada jego tolerancja.
Jak rozpoznać uzależnienie u seniora?
Jeżeli jesteś empatyczną osobą, która lubi pomagać innym, rozwiązaniem dla Ciebie może być właśnie praca w Niemczech. Opieka nad starszymi nie wymaga uprawnień medycznych, ale przede wszystkim czujności – to opiekunka przebywa z seniorem na co dzień i często jako pierwsza zauważa, że podopieczny potrzebuje pomocy. Rodzina zazwyczaj spotyka się z seniorem raz na jakiś czas, dlatego bliscy nie zauważają problemu z piciem lub łatwo jest im go bagatelizować.
Generalnie objawy uzależnienia u seniorów są analogiczne do tych, które obserwujemy u osób w młodszym wieku. Pojawiają się takie symptomy, jak:
- Silna potrzeba picia alkoholu (głód alkoholowy),
- Kompulsywne picie (gdy senior już zacznie pić, nie może przestać),
- Alkoholowy zespół abstynencyjny po odstawieniu (szybkie bicie serca, wysokie ciśnienie, potliwość, drżenie rąk, bezsenność, nudności i wymioty, pobudzenie, omamy), w wyjątkowo poważnych przypadkach mogą pojawić się powikłania (majaczenie, drgawki),
- Wzrost tolerancji (senior potrzebuje coraz większych dawek, żeby poczuć się lepiej),
- Zaniedbywanie wszystkiego na rzecz alkoholu (np. rezygnacja ze spotkania z bliskimi, żeby napić się w samotności),
- Picie, mimo świadomości szkodliwego wpływu na organizm.
Czasem pojawiają się jednak pewne różnice, które dodatkowo utrudniają diagnozę uzależnienia u osób starszych. Niektórzy seniorzy piją mało, ale często, dlatego ich stan aż tak nie rzuca się w oczy. U osób starszych często też pojawiają się inne problemy psychiczne np. stany depresyjne czy lękowe, dlatego lekarze skupiają się na nich, nie zauważając problemu z uzależnieniem. Dość łatwo można też wyjaśnić złe wyniki prób wątrobowych, ponieważ niektórzy seniorzy przyjmują na stałe wiele leków.
Czym skutkuje alkoholizm osoby starszej?
Uzależnienie od alkoholu zawsze odbija się na zdrowiu, ale u osób starszych problem jest jeszcze poważniejszy. Alkoholizm prowadzi do takich problemów, jak:
- Pojawienie się lub zaostrzenie chorób przewlekłych (np. nadciśnienia tętniczego, problemów żołądkowo-jelitowych),
- Niedobór elektrolitów – alkohol ma działanie moczopędne i odwadnia,
- Przyspieszenie demencji – coraz większe problemy z pamięcią i koncentracją,
- Nasilenie stanów depresyjnych,
- Obniżona odporność – częste infekcje,
- Zwiększone ryzyko nowotworów (jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby),
- Częstsze hospitalizacje,
- W poważnych przypadkach zagrożenie życia (powikłania alkoholowego zespołu abstynencyjnego).
Naturalne procesy starzenia nie sprzyjają zdrowiu alkoholika. Metabolizm spowalnia, wątroba gorzej radzi sobie z toksynami, a zawartość wody w organizmie spada, dlatego już mniejsze ilości alkoholu mogą powodować zatrucie.
Co robić, jeśli podopieczny jest uzależniony?
Uzależnienie seniora to trudna sytuacja dla opiekunki – najlepiej zgłosić to rodzinie podopiecznego i lekarzowi rodzinnemu, pod którego opieką się znajduje. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie od udawania, że problem nie istnieje, ponieważ to tylko utwierdza seniora w przekonaniu, że nie robi nic złego. Nic nie zastąpi terapii, ale warto zadbać, żeby osoba starsza nie czuła się samotna i znudzona – dobrze znaleźć czas na rozmowę przy herbacie czy krótki spacer.
Interesuje Cię praca jako opieka w Niemczech od zaraz? Zobacz aktualne ogłoszenia na naszej stronie lub zadzwoń – znajdziemy właściwe zlecenie dla Ciebie!