Osteoporoza – co robić, gdy senior na nią zachoruje?

27-10-2021
Komentarze

osteoporoza u seniora

Osteoporoza rozwija się latami i w początkowym stadium nie daje wyraźnych objawów. Ważne są więc profilaktyka i wczesne zdiagnozowanie tego schorzenia. Na czym dokładnie ono polega, jak przebiega leczenie i jak powinna postępować opiekunka osoby starszej cierpiącej na osteoporozę? O tym wszystkim przeczytasz w artykule.

 

Choroba wieku starczego, czyli osteoporoza

Nawet u osób, które bardzo dbają o swoje zdrowie, z czasem zaczynają się pojawiać choroby związane z wiekiem starczym. Wynikają one z naturalnych procesów starzenia czy chociażby zanieczyszczeniem środowiska i jego konsekwencjami. Stres, niska jakość pożywienia czy smog to tylko niektóre czynniki wpływające na rozwój przewlekłych chorób cywilizacyjnych. Jedną z nich jest osteoporoza, która dotyka głównie osób starszych. Określana jest niekiedy jako „cichy złodziej kości”.

Czym jest osteoporoza?

Powszechna osteoporoza to jednostka chorobowa zaliczana do chorób metabolicznych, związana z układem szkieletowym. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok. 2 mln osób. Schorzenie dotyczy głównie kobiet po 50. roku życia, ale czasami pojawia się również u młodych ludzi. Charakteryzuje się tym, że w jej przebiegu następuje ubytek masy kostnej, co prowadzi do większej podatności na złamania kości. Najczęściej uszkodzeniu ulega kość promieniowa i ramienna, rzadziej kręgosłup czy kość udowa.

Niebezpieczne jest to, że początkowo osteoporoza nie daje specyficznych objawów. Wczesne wykrycie zapobiega kalectwu oraz pogorszeniu się komfortowi życia. Ryzyko możliwości zachorowania na osteoporozę zmniejsza właściwa profilaktyka wdrożona w młodości.

Jakie objawy osteoporozy u seniora występują najczęściej?

Wśród pierwszych objawów osteoporozy u seniora należy wymienić m.in.:

  • garbienie się i wrażenie obniżenia wzrostu,
  • ogólne pogorszenie samopoczucia,
  • bóle kręgosłupa,
  • ból podczas chodzenia,
  • zwiększoną łamliwość kości.

Wcześnie zdiagnozowana osteoporoza daje szansę na opóźnienie lub zahamowanie dalszego rozwoju choroby. Często schorzenie ujawnia się zbyt późno, np. gdy dojdzie do wypadku i złamania kości. Nie należy więc bagatelizować żadnych objawów, na które skarży się senior. Szczególnie opiekunki osób starszych w Niemczech czy Luksemburgu powinny uważnie obserwować swoich podopiecznych. Ze względu na barierę językową, takie osoby czasami nie mówią wprost o swoich dolegliwościach.

Leczenie osteoporozy u osób starszych

Rozpoznanie osteoporozy poprzedzone jest szczegółowym wywiadem lekarskim i specjalistycznymi badaniami, takimi jak densytometria, czyli sprawdzenie gęstości mineralnej kości. Zasadnicze leczenie opiera się na przyjmowaniu odpowiednich leków i suplementów diety (zwłaszcza wapnia i witaminy D). Konieczne jest też wprowadzenie zdrowszej diety oraz zmiana nawyków.

Chory powinien też zrezygnować z aktywności, które niosą za sobą duże ryzyko urazów. Wskazane są umiarkowane ćwiczenia, dostosowane do możliwości seniora. Opiekunowie osób starszych powinni przestrzegać regularnego przyjmowania leków przez podopiecznych oraz pilnować terminów wizyt kontrolnych u lekarzy specjalistów.

osteoporoza ćwiczenia

Opiekun osoby starszej powinien eliminować niepotrzebne ryzyko

Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pacjentowi z osteoporozą, w domu przyda się wprowadzenie pewnych zmian. Rodzina i opiekunki osób starszych powinni zwrócić szczególną uwagę na zmianę wnętrza tak, aby zapobiec ewentualnym upadkom seniora.

Pomocne mogą być np. poprawa oświetlenia, montaż uchwytów w łazience czy barierek zabezpieczających przy schodach. Duże znaczenie ma też wygodna odzież, w szczególności dobrze dobrane obuwie, aby zmniejszyć ryzyko potknięcia. Jeśli jest taka potrzeba, podopieczny powinien poruszać się o lasce lub korzystać ze specjalnych podpórek. Podczas spacerów trzeba szczególnie uważać na śliską lub oblodzoną nawierzchnię oraz nierówne chodniki.

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego podopiecznego

Opiekowanie się osobami starszymi to ważne i odpowiedzialne zadanie. Jeśli zauważysz u swojego podopiecznego objawy, które mogą świadczyć o rozwoju osteoporozy, reaguj szybko! Dzięki temu zapobiegniesz dalszemu rozwojowi tej choroby. Chcesz wiedzieć, jak pracują profesjonaliści w branży opieki nad osobami starszymi? Dowiedz się więcej o firmie Help Care. Sprawdź, czy opieka seniora w Niemczech, czy Luksemburgu to praca dla Ciebie!