Wahania nastrojów, kąśliwe uwagi lub agresja – takie zachowanie seniora może świadczyć o początkach demencji starczej. To zespół chorobowy, który rozwija się często u osób po 60. roku życia i skutecznie utrudnia zarówno codzienne funkcjonowanie, jak i komunikację z podopiecznym. Jak rozpoznać to schorzenie i kiedy warto skontaktować się z lekarzem? Poznaj podstawowe zasady postępowania w przypadku opieki w Niemczech nad seniorem, który cierpi na demencję.
Czym jest demencja starcza?
Według WHO na demencję starczą cierpi ok. 50 milionów światowej populacji. To częste schorzenie, które dotyka osoby w podeszłym wieku i mylone jest zazwyczaj z naturalnym procesem starzenia. Jednak nie ma nic naturalnego w zmianach neurologicznych, jakie zachodzą pod wpływem tej choroby.
Demencja, inaczej zwana otępieniem starczym, następuje na skutek zwyrodnienia struktur mózgowych. W konsekwencji organ ten staje się coraz mniej sprawny, zwłaszcza w takich obszarach, jak:
- mowa;
- pamięć;
- sprawność ruchowa;
- orientacja;
- emocje.
Chociaż demencja jest nieuleczalna, za pomocą odpowiednich leków oraz ćwiczeń można spowolnić lub nawet zahamować chorobę. W zaawansowanych stadiach ważne jest zapewnienie profesjonalnej opieki dla osób starszych.
Jakie zachowanie seniora powinno budzić niepokój?
Choroby neurologiczne są trudne do wykrycia, ponieważ początkowo nie dają o sobie znać w sposób fizyczny. Dopiero z czasem można zauważyć pewne zmiany w zachowaniu, które mogą świadczyć o rozwijającej się demencji.
Do objawów otępienia należą m.in.:
- zaburzenia pamięci – chory początkowo zapomina, gdzie położył klucze lub książkę. Z czasem występują trudności ze znalezieniem słowa lub zapamiętaniem imion;
- zaburzenia mowy – podopieczny może prowadzić oderwane od kontekstu monologi. Zdarza się, że myli fakty lub używa niewłaściwych słów;
- zaburzenia orientacji – senior nie wie, gdzie się znajduje lub nie potrafi odnaleźć się w domu lub na ulicy;
- wahania nastrojów – bywa, że osoba starsza rano jest w dobrym humorze, by godzinę później stać się opryskliwa i agresywna;
- osłabienie fizyczne – pojawia się problem z utrzymaniem równowagi, chory może się często przewracać.
Opieka nad seniorem z demencją
Podstawą w opiece nad seniorem jest cierpliwość. Bądź wyrozumiała i staraj się wszystko powoli tłumaczyć. Twój podopieczny to wciąż dorosły człowiek, który znalazł się w sytuacji chorobowej i wymaga pomocy, dlatego pamiętaj o szacunku do niego.
Postaw na uśmiech i życzliwość. Choć może być to trudne, pozytywne nastawienie jest doskonałym remedium zarówno dla seniora, jak i dla Ciebie.
Warto również włączyć do codziennego planu ćwiczenia usprawniające umysł. Może być to wspólne czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek czy granie w planszówki. Nie zapominaj o stymulacji wielu zmysłów, np. w formie muzykoterapii, a także codziennej aktywności fizycznej.
Opiekunka gotowa na wszystko
Praca jako opiekunka to odpowiedzialne zajęcie, które jednak może przynieść ogromną satysfakcję. Jeśli chcesz podjąć zatrudnienie za granicą, bądź gotowa na wszelkie ewentualności związane z dbaniem o seniora. Jedną z nich jest demencja starcza oraz jej konsekwencje. Jeśli czujesz się na siłach, by pracować w opiece nad osobami starszymi w Niemczech, skontaktuj się z naszą agencją — Help24 z Bydgoszczy i wybierz ofertę dla siebie!