Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech bez języka – dlaczego to zły pomysł?

31-03-2020
Komentarze

Przeglądasz oferty pracy w Niemczech? Opiekunka osób starszych wydaje Ci się atrakcyjną propozycją? Przekonują Cię oferowane warunki i pensja? Nie zapomnij o bardzo ważnej rzeczy, jaką jest znajomość niemieckiego! Sprawdź, dlaczego jest to tak istotne!

Opiekunka osób starszych bez znajomości języka

Wiele osób myśli, że podjęcie pracy jako opiekun osób starszych bez znajomości niemieckiego jest możliwe. Tymczasem ten zawód wymaga co najmniej podstawowych umiejętności językowych, aby móc porozumieć się z seniorem czy jego bliskimi oraz dobrze ich zrozumieć. Jest to praca, która wiąże się z odpowiedzialnością za drugiego człowieka, jego zdrowie, a nawet życie.

Ponadto bez znajomości niemieckiego również i Tobie będzie ciężko funkcjonować w nowym środowisku. Wyjeżdżając do Niemiec, musisz liczyć się z tym, że w Twoim najbliższym otoczeniu będą osoby mówiące tylko w tym języku. Wówczas, nawet jeśli będziesz potrzebować czegokolwiek, źle się poczujesz, czy będziesz chciała coś załatwić, napotkasz na barierę lingwistyczną.

Dlatego jednym z elementów rozmowy kwalifikacyjnej w agencji, jest zweryfikowanie znajomości niemieckiego. Kandydat jest wówczas oceniany pod kątem posługiwania się w praktyce tym językiem. Im lepiej nim włada, tym zyskuje więcej punktów.


praca opiekunki bez języka

Do pracy w opiece nad osobami starszymi niezbędny jest co najmniej podstawowy niemiecki

Potrzeby i oczekiwania seniorów oraz ich rodzin, jak również obowiązki opiekunki są różne. Czasami może być to dotrzymywanie towarzystwa samotnej osobie i zorganizowanie jej wolnego czasu oraz dostosowanie aktywności fizycznych lub psychicznych do jej możliwości. Niekiedy potrzebny jest ktoś, kto przejmie obowiązki seniora, czyli ugotuje mu obiad, posprząta mieszkanie, zrobi pranie, zakupy itd.

Są również i takie zlecenia, gdzie niezbędna jest bezpośrednia opieka i pomoc fizyczna w codziennym funkcjonowaniu. W każdej z tych sytuacji konieczna jest więc znajomość języka co najmniej w podstawowym zakresie. Budowanie relacji z drugim człowiekiem opiera się bowiem nie tylko na gestach, ale i słowach. Zostając opiekunką seniora, potrzebna będzie Ci zarówno empatia, cierpliwość, zrozumienie danej osoby, jak i umiejętność prowadzenia w miarę swobodnej konwersacji.

Jak opiekunka może rozwinąć język niemiecki?

Nie znasz zupełnie języka niemieckiego, ale bardzo zależy Ci na tym, aby pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Możesz jeszcze doszkolić się w tym zakresie! Agencja pomaga również takim osobom, jak Ty. Podpowie, co masz dalej zrobić. Rozwiązaniem może być kurs, dzięki któremu zaznajomisz się z językiem, podstawowym i najważniejszym słownictwem oraz zasadami gramatyki. Tym samym nie zamkniesz sobie zupełnie drogi do legalnej pracy jako opiekunka.

Jeśli z kolei masz już podstawy niemieckiego, możesz przejść kurs doszkalający. Gdy uznasz, że dobrze znasz ten język, sprawdź swoje umiejętności, rozwiązując np. testy.

Decydując się na pracę związaną z opieką nad seniorami, musisz więc umieć posługiwać się niemieckim co najmniej w podstawowym stopniu. Bez jego znajomości nie tylko nie zadbasz odpowiednio o osobę starszą, ale i o siebie. Jeśli nie znasz tego języka, chcesz się go nauczyć lub doszkolić się, zawsze masz taką możliwość.