Praca w opiece nad osobami starszymi – jak ocenić, czy masz wystarczające doświadczenie?

15-07-2020
Komentarze

Czasowa opieka nad seniorami za granicą staje się coraz bardziej popularną formą dodatkowego zatrudnienia. Interesuje Cię taki charakter pracy, lecz nie wiesz, czy nadajesz się do podjęcia się tej czynności? Chcesz dowiedzieć się, na co zwracają uwagę agencje i jakie kwalifikacje umożliwią Ci znalezienie zatrudnienia? Sprawdź, jak ocenić swoje doświadczenie w pracy w opiece.

opiekunka osób starszych

Praca w opiece okazją do wykazania się swoimi umiejętnościami

Jak się domyślasz, doświadczenie w opiece to podstawowa kwestia podczas poszukiwań pracy jako opiekun. Dla większości agencji jest to warunek konieczny, co zdaje się skutecznie komplikować znalezienie pierwszego zatrudnienia. Jeśli jednak nie masz doświadczenia popartego świadectwem pracy, nie wszystko stracone! Okazuje się bowiem, że czasami wystarczą nawet umiejętności nabyte podczas opieki nad członkami własnej rodziny. Jakie jeszcze kwalifikacje powinien mieć opiekun osób starszych? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Co trzeba umieć, by starać się o pracę w opiece?

Do podstawowych umiejętności, jakie powinieneś posiadać, nawet jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia w pracy w opiece w agencji, zalicza się:

  • pomoc osobie starszej w ubieraniu się,
  • asekuracja podczas wstawania, siadania i chodzenia,
  • podawanie posiłków i karmienie,
  • pomoc podczas mycia,
  • czesanie, golenie i inne czynności związane z podstawową toaletą.

Zatrudnienie jako opiekun osób starszych często wymaga także asysty podczas załatwiania czynności fizjologicznych. Jeśli masz już takie doświadczenie w pracy w opiece i wiesz, że nie sprawia Ci to większych trudności, będzie to Twoim ogromnym atutem podczas aplikowania. Przyszły pracodawca na pewno to doceni, a Ty nie rozczarujesz się wyzwaniami związanymi z tym zawodem.

Czy trzeba mieć doświadczenie w pracy w opiece, by zostać opiekunką osób starszych?

Odpowiednie wykształcenie i doświadczenie to spory plus podczas rozmowy kwalifikacyjnej w agencji. Na szczęście nie zawsze jest to niezbędny warunek do tego, by znaleźć pracę jako opiekun.

Jeśli w przeszłości podejmowałeś się wolontariatu lub np. zajmowałeś się osobami niepełnosprawnymi, świadczy to o Twojej empatii i predyspozycjach do wykonywania tego zawodu. Również silna motywacja, optymistyczne podejście oraz szczera chęć niesienia pomocy to atrybuty, które z pewnością dostrzeże Twój przyszły pracodawca.

Czy opieka nad bliskimi zalicza się do doświadczenia pracy w opiece?

Czasowa opieka nad osobą starszą w rodzinie to także cenne doświadczenie, które warto uwzględnić w CV. Praktyczna wiedza zawsze jest o wiele cenniejsza niż certyfikat czy znajomość teorii. Niestety brak dowodu na wykonywanie takiej działalności posuwa niektórych do „koloryzowania” swojego życiorysu. Nie warto jednak tego robić, gdyż pracodawca bardzo szybko zweryfikuje Twoją prawdomówność podczas rozmowy.

Podsumowując

Sprawowanie opieki nad osobami starszymi to odpowiedzialne i wymagające zadanie. Jeśli poszukujesz zatrudnienia w tym zawodzie, a nie dysponujesz doświadczeniem w pracy w opiece, nadal masz szanse w rekrutacjach! Odpowiednie usposobienie i wcześniejsza praktyka w kontakcie z seniorami będą bowiem równie cenne dla Twojego przyszłego podopiecznego.