Refluks żołądkowy u seniora – jak pomóc podopiecznemu odpowiednią dietą?

25-07-2022
Komentarze

opieka osób starszych w Niemczech
Refluks żołądkowo-przełykowy to nieprzyjemna dolegliwość związana z cofaniem treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Opiekunka może tutaj znacznie poprawić samopoczucie seniora, ponieważ podstawą leczenia jest odpowiednia dieta. Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak dbać o podopiecznego z refluksem.

Jakie są objawy refluksu?

Opieka osób starszych w Niemczech nie wymaga kwalifikacji medycznych, ale opiekunka powinna czuwać nad stanem zdrowia seniora i informować lekarza o niepokojących objawach. O występowaniu refluksu mogą świadczyć:

  • ból brzucha,
  • zgaga,
  • odbijanie (zazwyczaj gorzkie lub kwaśne, czasem puste),
  • cofanie pokarmu do przełyku (coś „stoi” w gardle),
  • pieczenie w mostku, ból w klatce piersiowej,
  • czkawka,
  • nudności, wymioty,
  • zapalenie dziąseł
  • suchy kaszel i chrypka.

Dolegliwości zazwyczaj pojawiają się po spożyciu dużego, tłustego posiłku lub podczas pochylania się. Refluks jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób na świecie. Dodatkowo, ryzyko zwiększają m.in. otyłość czy cukrzyca – problemy, z którymi często zmagają się seniorzy.

Odpowiednia dieta przy refluksie

Dieta przy refluksie powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Zalecane są więc gotowane warzywa, chude mięso i ryby (gotowane lub pieczone bez tłuszczu), nabiał (o niskiej zawartości tłuszczu) i chleb pszenny. Unikać za to należy wszystkich produktów, które podrażniają żołądek i zwiększają wydzielanie kwasów żołądkowych, takich jak ostre przyprawy, cytrusy, potrawy smażone, czekolada, kawa i mocna herbata.

Warto też pamiętać, żeby jeść częściej, a za to mniej. Najlepiej podawać seniorowi 5, a nawet 6 lekkich posiłków. Nie należy jeść później niż 3 godziny przed snem, ponieważ w pozycji leżącej treść z pełnego żołądka intensywnie cofa się do przełyku. Senior powinien jeść powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs. Warto pamiętać, że posiłki nie mogą być gorące – znacznie lepszym rozwiązaniem będzie umiarkowana temperatura. Kiedy pojawią się objawy, doraźną ulgę może przynieść wypicie szklanki mleka.

Jak jeszcze pomóc seniorowi z refluksem?

Po posiłku podopieczny powinien unikać odpoczynku w pozycji leżącej, jednak agencje pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech współpracują z seniorami o różnym stopniu sprawności. Jeżeli opiekujesz się osobą leżącą, pamiętaj lekko podnosić łóżko, najlepiej, żeby podopieczny znajdował się w pozycji półleżącej. Warto też wziąć pod uwagę, że ucisk na brzuch prowadzi do wystąpienia lub nasilenia objawów. Dobrze więc unikać obcisłej odzieży – lepiej poluzować pasek od spodni, zwłaszcza po jedzeniu.

opieka osób starszych niemcy

Jeżeli objawy są trudne do opanowania mimo właściwej diety, lekarz przepisze odpowiednie leki, a w szczególnie poważnych przypadkach – konieczny może być nawet zabieg chirurgiczny. Warto jednak pamiętać, że dieta jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie ma skutków ubocznych oraz pozytywnie wpływa na zdrowie seniora, nie tylko w kontekście refluksu. Wspomagająco stosuje się herbatki ziołowe zawierające owoc róży, bez czarny, ślaz, kwiat nagietka czy babkę zwyczajną. Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie ziół zawsze należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza u seniorów, ponieważ nawet naturalne preparaty mogą wchodzić w interakcje z lekami.

Refluks nie stanowi zagrożenia życia, ale może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jeżeli nie jest leczony, prowadzi do powikłań tzw. przełyku Barretta, czyli uszkodzeń w jego dolnej części, które zwiększają ryzyko nowotworu. Warto więc współpracować z lekarzem i pilnować, aby podopieczny stosował się do zaleceń.

Jesteś empatyczną, kontaktową osobą i chcesz pracować na kontraktach zagranicznych? Na naszej stronie dostępne są oferty pracy w Niemczech jako opieka od zaraz. Skontaktuj się z nami i zacznij pracować na atrakcyjnych warunkach!