Starzenie psychologiczne – co to oznacza i jak można je spowolnić?

17-01-2023
Komentarze

seniorzy
Starzenie się to nie tylko kwestia ciała, ale również psychiki. Między innymi dlatego, wyjazdy zagraniczne jako opieka osób starszych z Bydgoszczy wymagają przede wszystkim empatii i znajomości języka, przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Dobra opiekunka nie tylko zapewnia pomoc w codziennych czynnościach, ale też towarzystwo, a to wymaga zrozumienia starszej osoby, mimo różnic w wieku i kulturze.

Na czym polega psychologiczne starzenie się?

Każdy, kto ma do czynienia z osobami w wieku podeszłym, doskonale wie, że ich sposób myślenia jest inny niż w młodszych pokoleniach. Wynika to nie tylko z wychowania i dorastania w innych czasach, ale też starzenia psychologicznego. Do jego najważniejszych oznak należą:

  • Neofobia – czyli lęk przed wszelkimi nowościami. Seniorowi coraz trudniej jest zaakceptować, że świat dookoła się zmienia, woli przebywać w swojej strefie komfortu: mieszkać we własnym domu, jeść znane potrawy, spotykać się z tymi samymi ludźmi. Właśnie dlatego, obecność nowej opiekunki i konieczność korzystania z pomocy obcej osoby początkowo może być dla seniora trudna.
  • Silna potrzeba poczucia bezpieczeństwa – poczucie bezpieczeństwa jest ważne praktycznie dla każdego z nas, ale seniorzy odczuwają je jeszcze mocniej. Kiedy mają zmienić otoczenie np. podczas pobytu w szpitalu, często reagują lękiem i wyolbrzymiają problem.
  • Skostnienie poglądów – seniorzy są mocno przywiązani do wartości i poglądów, które ukształtowali w przeszłości. Pojawia się przekonanie, że osoba starsza wie wszystko najlepiej, dlatego w kontaktach z seniorami ważna jest asertywność, ale też umiejętność poszanowania ich granic.
  • Oszczędność – osoby starsze, nawet jeśli nie znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, często są bardzo oszczędne, aż do granic przesady, przez co są uznawane za skąpe. Warto więc jasno ustalić budżet na zakupy, żeby uniknąć konfliktów.
  • Przygnębienie – seniorzy mają tendencję do popadania w melancholię, rozrzewniania się nad swoim losem, żalu nad minioną młodością i samodzielnością. Im bardziej samotny jest senior, tym większe ryzyko stanów depresyjnych.
  • Rezygnacja – osoby starsze mają tendencję do rezygnowania z wielu aktywności, nawet kiedy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Przez to seniorzy pogrążają się w bezczynności, wciąż zakładając, że niedługo umrą.

Jak opiekunka może zadbać o psychiczną kondycję seniora?

seniorzy nad akwenem wodnym

Jako agencja opiekunek osób starszych w Niemczech, doskonale wiemy, że potrzeby seniorów się różnią. Niektórzy pozostają młodzi duchem, ze względu na szczególnie pogodną osobowość, bliskie więzi rodzinne, duże grono przyjaciół, pielęgnowanie zainteresowań, dobry stan zdrowia, brak problemów materialnych.

Niestety starość nie zawsze jest pogodna – nie wszyscy seniorzy mają dobre kontakty z bliskimi i są na tyle sprawni, żeby pielęgnować dawne pasje. Zdarza się, że opiekunka jest jedyną osobą, z którą senior codziennie spędza czas. Największymi wrogami zdrowia psychicznego, również w starszym wieku, są bezczynność i izolacja społeczna. Tak ważne jest więc, aby opiekunka mówiła po niemiecku, przynajmniej w stopniu komunikatywnym, żeby bez problemu porozumiewać się z podopiecznym i dotrzymywać mu towarzystwa. Istotne jest też organizowanie aktywności na miarę możliwości seniora. Mowa tutaj np. o spacerach, rozwiązywaniu krzyżówek czy robótkach ręcznych. Kiedy osoba starsza nie ma nikogo, kto zorganizowałby jej czas, często pogrąża się w bezczynności i spędza cały dzień przed telewizorem, przez co wpada w zamknięty krąg – brak zajęcia prowadzi do pogorszenia nastroju, a to – do jeszcze mniejszej ilości energii i niechęci do jakichkolwiek aktywności.

Jesteś empatyczną osobą, która komunikatywnie mówi po niemiecku i chce dobrze zarabiać, a jednocześnie pomagać innym? Zobacz nasze oferty kontraktów zagranicznych jako opieka nad osobami starszymi z Bydgoszczy lub zadzwoń – znajdziemy odpowiednie zlecenie dla Ciebie.