Choroba Alzheimera i inne rodzaje demencji to problemy, z którymi często mierzy się opiekunka osób starszych. Niemcy dodatkowo korzystają ze wsparcia personelu medycznego, ale zadaniem opiekunki jest przede wszystkim czuwanie nad seniorem w codziennym życiu. Bardzo prawdopodobne, że zajmując się osobami starszymi z demencją, spotkasz się z tzw. syndromem zachodzącego słońca.
Czym jest zespół zachodzącego słońca?
Mimo ładnej nazwy, syndrom zachodzącego słońca jest poważnym problemem neurologicznym, który często towarzyszy demencji starczej. Objawy pojawiają się, kiedy zapada półmrok, stąd wzięła się nazwa zespołu. Zazwyczaj należą do nich:
- Dezorientacja (senior jest niepewny, gdzie i dlaczego się znajduje, może nie poznawać osób w swoim otoczeniu),
- Silny lęk,
- Niepokój, senior nie może usiedzieć w jednym miejscu, zachowuje się, jakby czegoś szukał,
- Nadmierne pobudzenie lub przeciwnie – apatia,
- Drażliwość, agresja,
- Omamy wzrokowe,
- Wahania nastroju,
- Drżenie mięśni,
- Bezsenność, częste wybudzanie w nocy.
Zwiększone odczuwanie lęku w ciemności to pozostałość z czasów pierwotnych, kiedy noc była dla człowieka bardzo niebezpieczna. U seniorów z demencją, w wyniku uszkodzenia neuronów, ten problem jest zdecydowanie za mocno nasilony i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Następnego dnia osoba starsza jest niewyspana, brakuje jej energii, szybciej się denerwuje i niechętnie współpracuje z opiekunem czy personelem medycznym.
Jak pomóc seniorowi, który zmaga się z syndromem zachodzącego słońca?
Każdy, kto ma spore doświadczenie jako opieka osób starszych w Niemczech, doskonale wie, jak trudno uspokoić seniora chorującego na demencję. Zawsze jednak warto próbować. Kiedy podopieczny wieczorem staje się niespokojny, pomocne może okazać się kilka wskazówek:
- Wysłuchaj seniora – pozwól osobie starszej się wygadać, nie zaprzeczaj jej słowom, bo prawdopodobnie i tak ci nie uwierzy, a tylko poczuje się jeszcze bardziej sfrustrowana. Lepiej powiedzieć Jutro pójdziemy do domu, niż kłócić się z seniorem, że już jest w swoim domu.
- Odwróć uwagę – lęk sprawia, że senior zmaga się z gonitwą myśli, trudno jest mu się na czymkolwiek skoncentrować. Warto próbować odwrócić uwagę np. rozmową na przyjemny temat, ulubionymi krzyżówkami, czytaniem książki, prostymi pracami domowymi itp.
- Wprowadź harmonię – uporządkuj dom, wyeliminuj hałas (ścisz telewizor, nie słuchaj głośnej, dynamicznej muzyki).
- Zapewnij źródło światła – spanie przy mocnym świetle jeszcze bardziej rozregulowuje zegar biologiczny i utrudnia wypoczynek, ale mała lampka, dająca ciepłe światło, pomoże osobie starszej poczuć się bezpiecznie, a jednocześnie nie będzie przeszkadzać we śnie.
Sposoby zapobiegania zespołowi zachodzącego słońca
Opiekunka nie jest pracownikiem medycznym, ale ryzyko wieczornego niepokoju można zmniejszyć dzięki wypracowaniu dobrych nawyków. U pacjentów z demencją warto zadbać o:
- Regularny rytm dobowy – najlepiej, jeśli senior wstaje i kładzie się o stałych porach. Jeśli drzemie w ciągu dnia, nie powinien spać dłużej niż godzinę, szczególnie późnym popołudniem.
- Dobre oświetlenie – warto włączać światło, gdy słońce dopiero zaczyna zachodzić, ponieważ osoba starsza szybciej ma wrażenie, że jest ciemno.
- Naturalne światło – pod wieczór warto zabrać seniora na spacer lub przynajmniej posadzić go przy oknie. Światło słoneczne pomaga w uregulowaniu rytmu dobowego.
- Ograniczenie kofeiny – kawa nie jest zalecana nikomu, kto ma problem ze stanami lękowymi. Najlepiej z niej zrezygnować lub podawać ją seniorowi wyłącznie rano i przed południem.
Jeśli takie proste sposoby nie działają, warto zgłosić się z seniorem do lekarza i opowiedzieć mu o tych objawach. Specjalista może przeanalizować, czy problemu nie nasilają np. źle dobrane leki.
Znasz niemiecki przynajmniej komunikatywnie i chcesz legalnie zarabiać jako opiekunka? Do Niemiec możesz wyjechać już za kilka tygodni – zadzwoń lub sprawdź aktualne oferty na naszej stronie.