Pracujesz jako opiekunka osoby starszej w Niemczech? Jeśli tak, to możliwe, że doświadczyłaś już problemów z zachęcaniem podopiecznego do codziennych pryszniców lub kąpieli. Z czego wynika taki problem? W artykule piszemy o przyczynach braku higieny u seniora i podpowiadamy, jak można to zmienić. Sprawdź nasze porady dotyczące zachęcenia osoby starszej do regularnego mycia i zabiegów pielęgnacyjnych.
Spis treści
- Brak chęci utrzymania higieny to częsty problem wśród osób starszych
- Z czego może wynikać niechęć seniora do dbałości o higienę?
- Sposoby, dzięki którym możesz pomóc przełamać niechęć osoby starszej
- Komfortowa aranżacja łazienki
- Zachęcanie do aktywności
- Ustalenie harmonogramu dnia
- Zadbaj o komfort swojego podopiecznego
Brak chęci utrzymania higieny to częsty problem wśród osób starszych
Chociaż codzienne dbanie o higienę osobistą jest dla większości ludzi czymś oczywistym, inaczej jest w przypadku seniorów. Taka niedogodność niekiedy utrudnia opiekunkom zajmowanie się swoimi obowiązkami. Jednak każdy doświadczony specjalista obdarzony empatią powinien rozumieć to zachowanie i wspomóc podopiecznego w problemie. Ważne jest, aby w pierwszej kolejności znaleźć przyczynę braku higieny u seniora. Wbrew pozorom, takich motywów może być wiele. Czasami nawet wynikają one z błędnych przekonań i przyzwyczajeń.
Z czego może wynikać niechęć seniora do dbałości o higienę?
Najczęstszą przyczyną niechęci do utrzymania higieny u seniora są problemy zdrowotne i trudności w poruszaniu się. Dla osoby, która jest schorowana i boryka się z bólem, czasami zachowywanie czystości jest jedną z ostatnich spraw, która zaprząta jej głowę. Korzystanie z prysznica czy wanny to spore wyzwanie dla wielu seniorów z kontuzjami i powód do dyskomfortu.
Poza tym warto pamiętać, że mycie się w towarzystwie opiekunki może być dla nich źródłem wstydu czy nawet upokorzenia. Bywa też tak, że osoby starsze, które np. wychowywały się na wsi i przez całe swoje życie były przyzwyczajone do mycia się np. co kilka dni. Czasem również unikanie pryszniców i kąpieli wynika z chęci zaoszczędzenia pieniędzy.
Sposoby, dzięki którym możesz pomóc przełamać niechęć osoby starszej
Warto zmienić błędne przekonania podopiecznego i ułatwić mu korzystanie z prysznica czy wanny. Jako opiekunka osoby starszej masz realny wpływ na to, że Twój podopieczny poczuje się komfortowo i możliwe, że poprawi się też jego samopoczucie oraz pewność siebie.
Komfortowa aranżacja łazienki
Oprócz akcesoriów ułatwiających utrzymanie higieny u seniora, dla wygody i bezpieczeństwa warto odpowiednio zaaranżować łazienkę. Można przy tym zaangażować rodzinę podopiecznego do wprowadzenia pewnych zmian, np. remontu pomieszczenia.
Łazienka, z której korzysta senior, powinna być maksymalnie funkcjonalna. Należy wyeliminować przeszkody, takie jak brodzik, wysoka wanna, duże odległości między sanitariatami czy nisko zawieszona miska ustępowa. Dla tych, którzy mogą zdecydować się jedynie na drobne modernizacje, także istnieje kilka udogodnień. Baterie dźwigniowe sprawią, że regulowanie ciepła i natężenia strumienia wody będzie znacznie prostsze. Przydadzą się też grube dywany amortyzacyjne, maty do kąpieli czy montaż szyn.
Zachęcanie do aktywności
W opiece nad osobą starszą ważne jest, aby zachęcać podopiecznego do wychodzenia ze swojej strefy komfortu, oczywiście w miarę jego możliwości. To ważne ze względu na to, że osoby w podeszłym wieku niekiedy mają tendencję do zamykania się na ludzi i na otaczający świat. Motywowanie podopiecznego do prostych aktywności fizycznych da mu wiele satysfakcji i poczucia, że wiele jeszcze może. Na podobnej zasadzie dobrze jest także mobilizować do utrzymania higieny nawet wtedy, gdy nie jest to łatwe i przyjemne.
Ustalenie harmonogramu dnia
Kolejną istotną kwestią, która ułatwia funkcjonowanie seniorom na co dzień, jest plan dnia. Tworzenie takiego harmonogramu pozwala osobie starszej wejść w określony rytm i być lepiej przygotowanym do wykonywania codziennych czynności i obowiązków, w tym mycia. Ważne, aby opiekunka osoby starszej czy to w Niemczech, czy Luksemburgu, ustalała plan na podstawie obserwacji i przyzwyczajeń podopiecznego. Zbyt duże zmiany mogą całkowicie zaburzyć zegar biologiczny seniora.
Zadbaj o komfort swojego podopiecznego
Dobre samopoczucie i komfort podopiecznego to jedno z najważniejszych zadań każdego opiekuna. Warto się stale uczyć, podnosić swoje kwalifikacje, wykazując się dużym zaangażowaniem podczas wykonywania swoich obowiązków. Szukasz pracy jako opiekunka seniora, a może chcesz podjąć pracę w jednej z agencji opiekunek osób starszych w Luksemburgu lub Niemczech? Atrakcyjne oferty zatrudnienia znajdziesz na Help24.info.