Wahania równowagi u osób starszych. O tym warto pamiętać

05-11-2021
Komentarze

wahania-rownowagi

Zwroty głowy i zaburzenia równowagi u seniora mogą być objawem chorób związanych z demencją oraz innych problemów zdrowotnych. Chociaż same w sobie nie są one niebezpieczne dla osób starszych, to ich następstwa mogą stanowić poważne zagrożenie. Przeczytaj, jakie są przyczyny wahań równowagi u seniorów. Dowiedz się, jak zapobiegać nieszczęśliwym upadkom i na co zwrócić uwagę dostosowując wyposażenie domu pod kątem bezpieczeństwa.

Zaburzenia równowagi – istotny problem wielu seniorów

Utrzymanie balansu ciała jest wynikiem pracy kilku części organizmu takich jak błędnik czy móżdżek. Za całość kontroli nad prawidłową postawą stoi układ nerwowy. Dzięki temu możliwe jest swobodne poruszanie kończynami czy zachowanie prostej pozycji.

Wraz z wiekiem mogą pojawiać się zaburzenia równowagi oraz problemy z orientacją. U osób powyżej 60. roku życia jest to dość częsta dolegliwość, która może mieć różne podłoże chorobowe. Uważa się, że nawet jedna trzecia seniorów cierpi na wahania równowagi.

Mimo powszechności problemu nie można go bagatelizować. Groźne są bowiem nie tylko przyczyny jego wystąpienia, ale i skutki. Zaburzenia równowagi u seniora mogą prowadzić do upadków kończących się urazami wewnętrznymi lub złamaniami.

Najczęstsze przyczyny wahań równowagi wśród osób starszych

Nawracające wahania równowagi mogą stanowić objaw wielu schorzeń. Nie należy więc przypisywać tej dolegliwości całkowicie starzeniu się organizmu. Podczas opieki nad osobą starszą warto obserwować podopiecznego pod kątem tego, jak często oraz w jakich warunkach występują zaburzenia. Istotne są również inne objawy temu towarzyszące.

Jednorazowe wahania równowagi połączone z zawrotami głowy mogą być skutkiem przebywania w dusznym pomieszczeniu, odwodnienia, wdychania dymu papierosowego lub spożycia nadmiernej dawki alkoholu. Jest to również jeden z objawów zatrucia spalinami.

W przypadku powracających zaburzeń balansu ciała należy z kolei wykluczyć podłoże chorobowe. Mogą za nie odpowiadać:

  • niedociśnienie;
  • choroby uszu, np. zapalenie błędnika, choroba Meniere’a;
  • choroby otępienne;
  • neuropatie;
  • schorzenia neurologiczne;
  • choroby wątroby;
  • przebyte udary i urazy mózgu;

Do innych powodów można zaliczyć również skutki uboczne przyjmowania niektórych leków, w tym środków przeciwbólowych lub antydepresantów.

Dostosowanie przestrzeni do potrzeb seniora

Ludzie starsi są często bardziej podatni na złamania, a także dalsze powikłania z tym związane. Dodatkowo powrót do zdrowia po urazach z wiekiem ulega wydłużeniu. Niekiedy nawet odzyskanie pełnej sprawności jest niemożliwe.

Ponieważ upadki są najpoważniejszą konsekwencją zaburzeń równowagi, należy tak zabezpieczyć otoczenie, aby w razie potknięcia czy omdlenia nie doszło do poważnych w skutku urazów. Opieka nad seniorem wymaga nie tylko szybkiej reakcji ze strony opiekunki. Niezbędne będzie wprowadzenie pewnych zmian w domu.

Zacznij od zmiany ustawienia lub całkowitej wymiany mebli. Usuń chwiejne stołki oraz taborety. Zamiast tego dobrze jest wybrać meble z miękkimi siedziskami o stabilnym wsparciu. Dobrym pomysłem jest inwestycja w poręcze wzdłuż ciągów komunikacyjnych, np. w korytarzu oraz w łazience. Być może konieczne będzie również przeniesienie pokoju seniora na parter. Uniknie on wtedy wchodzenia po schodach. Warto także wymienić zwykłe dywany na maty antypoślizgowe.

opieka-seniora-luksemburg

Jak poprawić równowagę seniora?

Aby zapobiec skutkom zaburzeń równowagi, specjaliści zalecają wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń koordynacyjnych. Sprawny senior o wiele lepiej radzi sobie z utrzymaniem balansu. To również okazja do większej dawki aktywności oraz zawierania nowych kontaktów towarzyskich.

Doskonale sprawdzają się tu szczególnie zajęcia takie jak: tai-chi, qi-gong, joga, a także ćwiczenia aerobowe czy nordic-walking. Dużą pomocą będzie trening z piłkami czy linami. Usprawniają one napięcie mięśniowe, a także poprawiają koordynację.

Zapewnienie bezpieczeństwa seniorowi to priorytet

Wraz z wiekiem ciało staje się coraz mniej sprawne, a podatność na różne czynniki chorobowe zwiększa się. Wahania równowagi u seniora to ważny problem, który powinien być dobrze znany każdemu, kto podejmuje się opieki. Jesteś gotów na wyzwania? Szukaj wymarzonej oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech i Luksemburgu na naszej stronie help24.info.