Większość kontraktów organizowanych przez naszą agencję trwa 6 tygodni – po tym czasie nadchodzi czas na odpoczynek, a opiekę nad seniorem przejmuje zmienniczka. Jest to ważny moment nie tylko dla seniora, ale też opiekunki osób starszych w Niemczech. O co więc warto zapytać swoją zmienniczkę?
Jak skontaktować się ze zmienniczką?
Bardzo często zdarza się, że opiekunki spotykają się w domu podopiecznego. Zazwyczaj wystarcza czasu, aby wymienić się najważniejszymi informacjami na temat przyzwyczajeń i preferencji seniora oraz okolicy np. lokalizacji sklepów, aptek itp. Czasami opiekunki nie mają okazji porozmawiać twarzą w twarz. Dla własnego spokoju można skontaktować się z agencją, aby poprosić poprzednią opiekunkę o zostawienie listy obowiązków czy krótką rozmowę telefoniczną. Kontakt ze zmienniczką oczywiście nie jest konieczny, ale pozwala poczuć się bezpieczniej, szczególnie osobom, które dopiero zaczynają pracę jako opieka w Niemczech.
Co warto powiedzieć zmienniczce?
Najważniejsze informacje, takie jak wiek i stan zdrowia podopiecznego czy lokalizacja zlecenia są oczywiście przekazywane przez agencję. W razie wątpliwości zawsze warto zwracać się do koordynatora. Jeśli jednak pojawia się okazja do rozmowy ze zmienniczką, pomocne będzie przekazanie najważniejszych informacji z perspektywy osoby, która zna seniora i wie, jak się nim opiekować, aby czuł się bezpiecznie. Do takich kwestii należą:
- Aktualne samopoczucie podopiecznego,
- Ewentualne umówione wizyty u lekarza,
- Pomoc Pflegedienst (jakie zabiegi wykonuje personel medyczny, jak często i kiedy przyjeżdża),
- Kontakt do bliskiej osoby, która zajmuje się organizacją opieki dla seniora,
- Kto robi zakupy, w którym sklepie warto kupować,
- Dane kontaktowe do przychodni, lekarzy specjalistów prowadzących seniora,
- Odwiedziny u seniora – kto przychodzi, jak często, jak się przygotować,
- Jaki jest ustalony rytm dnia,
- Co senior lubi jeść, czy ma jakieś alergie, nietolerancje,
- Jakie są jego codzienne aktywności – czy trzeba zorganizować mu czas, czy ma zajęcia, w których uczestniczy.
Pod koniec kontraktu warto spisać najważniejsze informacje i przekazać je zmienniczce w formie pisemnej. Dzięki temu, nic nie umknie ani nam, ani kolejnej opiekunce.
Zmiana opiekunki a poczucie bezpieczeństwa osoby starszej
Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to odpowiedzialne i wymagające zadanie, dlatego oczywiste jest, że po kilku tygodniach pracownik potrzebuje czasu na odpoczynek. Nie zmienia to jednak faktu, że zmiana opiekunki jest stresująca dla osoby starszej. Senior traci poczucie bezpieczeństwa, które z wiekiem staje się dla człowieka coraz ważniejsze. Już sama konieczność korzystania z pomocy obcej osoby nie jest komfortowa, a gdy dołożymy do tego zmianę opiekunki co kilka tygodni, można zrozumieć, dlaczego podopieczny początkowo jest nieufny. Właśnie dlatego, tak pomocna jest rozmowa ze zmienniczką. Można się od niej dowiedzieć, jaki jest rytm dnia seniora, o czym lubić rozmawiać, a jakich tematów lepiej unikać czy jakie są codzienne rytuały osoby starszej i przyzwyczajenia co do gotowania i prowadzenia domu. Wydaje się, że są to drobiazgi, ale zdecydowanie ułatwiają odnalezienie się w domu nowego podopiecznego oraz stworzenie z nim pozytywnej relacji.
Opieka w Niemczech to specyficzne zajęcie – miejsce pracy zazwyczaj zmienia się co kilka tygodni, dlatego wymaga szybkiego dostosowywania się do nowego otoczenia i umiejętności zdobycia zaufania podopiecznego. Jeśli mówisz po niemiecku przynajmniej w stopniu komunikatywnym, nie brakuje Ci empatii i chcesz pracować za granicą na atrakcyjnych warunkach, skontaktuj się z nami! Znajdziemy właściwy kontrakt dla Ciebie.